Jacy są Polacy? To badanie wam się nie spodoba

Jacy są Polacy? To badanie wam się nie spodoba Źródło: źródło: wikimedia.org

Sami o sobie mówimy "Polak potrafi", podkreślamy nasze zalety, cały czas zapominając jednak o wadach. Faktycznie, Polacy jako naród mają ogromny wachlarz bardzo pozytywnych cech, jednak, zamiast się nimi w kółko chwalić, powinniśmy zacząć pracować nad wadami. Jak wskazują naukowcy, to może być naszym kluczem do gospodarczego skoku.

Chętnie zmieniamy pracę, jesteśmy pomysłowi, gościnni i lubimy dobrze się bawić. To wie praktycznie każdy, kto w Polsce przeżył chociaż kilka miesięcy. Wskazują to także badania, z których wynika, że Polacy są także narodem bardzo inteligentnym - łapiemy się na 16 miejscu na świecie w rankingu Statistic Brain Institute pod względem IQ. Poza tym niekwestionowanym wachlarzem zalet Polacy mają jednak sporo wad. W porównaniu do innych narodów jesteśmy nieinnowacyjni, nietolerancyjni i cały czas mamy ogromne problemy ze zmianą miejsca zamieszkania. Głównie jednak nasze problemy dotyczą nieumiejętności zaufania innym.

Czego nam jeszcze brak?

Jak wskazują eksperci od socjologii, Polakom brakuje kapitału społecznego. Chodzi jednak o tę jego formę, która rozumiana jest jako wartość wynikająca z relacji i norm obowiązujących w społeczeństwie. W Polsce po prostu brakuje zaufania wśród Polaków i współpracy między nimi. Widać to wyraźnie w kwestiach takich jak polityka, czy niechęć wobec osób innych od ogółu jak osoby LGBT, czy uchodźcy, a nawet ludzi pochodzących z innych regionów kraju. To także widać w badaniach. Ipsos ostatnio potwierdził, że Polacy to jeden z najbardziej podzielonych narodów na świecie, o czym sami mamy doskonale pojęcie. Ze stwierdzeniem "polskie społeczeństwo jest podzielone" zgodziło się aż 80% Polaków. Paradoksalnie w tym, by się zgodzić z tą tezą, jesteśmy raczej mało podzieleni.

Brak zaufania? To wcale nie problem nowy

Już kilka lat temu badacze wskazywali, że w Polsce istnieje problem z zaufaniem w społeczeństwie. W 2011 roku w wynikach badania zamieszczonych w raporcie "Raport Polska 2050" można było wyczytać, że 74% Polaków jest przekonanych, że nie można ufać nieznajomym. 26% twierdziła wówczas, że ufać można większości ludzi. Liczby te się zmieniają, ale bardzo powoli, a czasami nawet na gorsze. źródło: polityka.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News