Wstrząsająca klęska PiS! Wstyd dla Polski na cały kontynent

Wstrząsająca klęska PiS! Wstyd dla Polski na cały kontynent

Jacek Czaputowicz napomknął w mediach, że Prawo i Sprawiedliwość wciąż pracuje nad stanowiskiem Polski w sprawie forsowanych zmian w sądownictwie. Nasz kraj musi je przedstawić Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ramach doraźnej kontroli. Wszystko wskazuje, że PiS "mięknie" nie chcąc narażać się wspólnocie.

Jacek Czaputowicz przejął urząd ministra spraw zagranicznych w szczególnym czasie. Forsowane przez rząd PiS zmiany w polskim sądownictwie (Sąd Najwyższy, KRS) spotkały się z ogromnym sprzeciwem krajowej opozycji.

Rąbek tajemnicy odsłonięty. Jacek Czaputowicz ujawnia

W sprawie stanowczo zareagowały instytucje unijne. Po miażdżącej opinii Trybunału Sprawiedliwości UE do konkretnej wypowiedzi zobligowała Polskę Komisja Europejska (organ wykonawczy UE). Dopytywany przez dziennikarzy Czaputowicz wspomniał, że "trwają jeszcze konsultacje w sprawie ostatecznego kształtu tego stanowiska". Konkluzja jest prosta - PiS może ustąpić w sprawie zapisów znowelizowanej ustawy o SN, które nie spodobały się Unii. Chodzi zwłaszcza o zapisy odsyłające sędziów w stan spoczynku po przekroczeniu wieku emerytalnego. Unijne instytucje nie godzą się na takie brzmienie; domagają się przywrócenia starszych sędziów do pracy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Ja myślę, że będzie jakieś wyjście naprzeciw oczekiwaniom Trybunału Sprawiedliwości w tym zakresie. Tylko jest to materia skomplikowana, wymaga nowelizacji ustawy, więc jakiś wariant zostanie wybrany, ale taki, który wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom, moim zdaniem - podkreślił Czaputowicz. Szef MSZ pytany o przytoczoną nowelizację do PiS-owskiej ustawy o Sądzie Najwyższym odparł, że w parlamencie następuje "refleksja, w jaki sposób pozytywnie odpowiedzieć na oczekiwania Komisji Europejskiej”. O potrzebie porozumienia Polski i UE w sprawie naszych sądów mówił też w TVN24 wicepremier Jarosław Gowin. Zasugerował, że rząd szykuje nowelizację, która byłaby gotowa ok. 19 listopada. Ustępstwa Prawa i Sprawiedliwości na dobre "zahamowałyby" jedną z głównych inicjatyw rządu PiS po 2015 roku. Dla elektoratu partii będzie to nic innego jak wycofanie się ze sztandarowej obietnicy wyborczej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Jest SZOKUJĄCA decyzja TSUE ws. Polski! Takiego przerażenia w PiS jeszcze nie widzieliśmy
  2. Reforma sądownictwa Ziobry skrytykowana w Europie. Minister zarzuca brak profesjonalizmu
  3. Delfin podpłynął do nurka, błagał o pomoc. Szokujący finał
  4. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami
  5. Z ostatniej chwili: SN wysyła kolejne zapytania do TSUE
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News