Bardzo smutny dzień. Ostatnie pożegnanie b. polskiego ministra i członka obrad Okrągłego Stołu

Bardzo smutny dzień. Ostatnie pożegnanie b. polskiego ministra i członka obrad Okrągłego Stołu Źródło: pikio.pl

Jacek Fisiak zmarł. Odszedł od nas były minister edukacji, członek obrad Okrągłego Stołu, oraz profesor który przez wiele lat wykładał na dużym polskim uniwersytecie. Zmarł w wieku 83-lat. Środowisko naukowe i polityczne składa kondolencje.

Jacek Fisiak, polski profesor, miał w swoim dorobku wiele zasług dla polskiej nauki i polityki. Właśnie dotarła do nas informacja o śmierci naukowca. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, pełnił funkcję ministra edukacji. Zostawił po sobie ogromne dziedzictwo naukowe, mnóstwo książek i opracowań. Był światowej sławy specjalistą w swojej dziedzinie.

Jacek Fisiak nie żyje. Był profesorem z nadania prezydenta i członkiem obrad Okrągłego Stołu

3 czerwca w wieku 83-lat zmarł Jacek Fisiak, który od 1977 roku mógł pochwalić się tytułem profesora. Od 1965 pracował na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w którym wykładał przez blisko 40 lat. W latach 1985-1988 był rektorem uczelni. W rządzie Mieczysława Rakowskiego w latach 1988-1989 był Ministrem Edukacji Narodowej. W 1989 roku wziął udział w obradach Okrągłego Stołu, gdzie był współprzewodniczącym podzespołu do spraw nauki, oświaty i postępu technicznego.

Kariera naukowa Jacka Fisiaka robi również niemałe wrażenie. Profesor był znany jako językoznawca, historyk języka angielskiego oraz filologi. W swojej karierze wydał 35 książek, zredagował 37. Jest autorem 41 artykułów w czasopismach specjalistycznych. Udzielał również wsparcia studentom jako promotor - wypromował 50 prac doktorskich oraz 300 magisterskich.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wielokrotnie był odznaczany medalami oraz orderami państwowymi. W 1981 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Imperium Brytyjskiego z rąk samej Elżbiety II. Odznaczany był także w ojczyźnie - w 2005 roku otrzymał od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiej nauki. Fisiak otrzymał tytuł honoris causa uniwersytetu w fińskim Jyväskylä, a także na Uniwersytecie Opolskim. Został również członkiem wyjątkowo prestiżowej w świecie naukowym Europejskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury w Strasburgu.

Pogrzeb zasłużonego profesora odbył się na cmentarzu Janikowo, 13 czerwca o godzinie 13:50. Ceremonię poprzedzało żałobne posiedzenie Senatu i Rady Wydziału Anglistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

  1. Spektakularna metamorfoza Kingi Dudy! Nie uwierzycie, co postanowiła zrobić ze swoim wyglądem
  2. Tragedia w życiu Braci Golców. Najbliższą osobę braci czeka ciężka operacja
  3. Tak wygląda dom Justyny Żyły. Widok luksusowych wnętrz zwala z nóg
  4. Chylińska ukrywała to przed mediami. Największy rodzinny dramat gwiazdy
  5. Piorun uderzył w Polsce! Tam były tłumy, są ranni, wybuchła panika
  6. Ogromny upał to pikuś przy tym, co czeka mieszkańców tych województw. IMGW podnosi pilny alarm przed zagrożeniem

Źródło: wikipedia

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu