Ceny zwyczajnych jabłek już niedługo zwalą nas z nóg. Przydadzą się zapasy, bo będą produktem luksusowym

Ceny zwyczajnych jabłek już niedługo zwalą nas z nóg. Przydadzą się zapasy, bo będą produktem luksusowym Źródło: unsplash/Kimberly Fowler/

Jabłka już niebawem mogą stać się produktem luksusowym. Jak donoszą media, choć jest to tak zwyczajny owoc, jego cena zacznie zwalać z nóg. Niewielu spodziewało się takich informacji.

Jabłka to jedna ze zdrowszych przekąsek, bogata m.in. w błonnik czy witaminę C. Wystarczy jeden owoc, by nasycić się na długi czas, nabrać energii i, choć zapewne mało kto zdawał sobie z tego sprawę, odświeżyć oddech. Eksperci zalecają wręcz spożywanie ich szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czyli gdy trwa na nie sezon, a koszt za kilogram pysznych jabłek to prawdziwe grosze. Tymczasem pojawiły się niepokojące doniesienia, że niedługo wszystko ulegnie zmianie. 

Jabłka tylko dla bogaczy? Ceny już niedługo zwalą z nóg 

Jak donosi Fakt, w bieżącym roku zbiory jabłek są o 25 % niższe niż w ubiegłym, co wiążę się z wyższymi cenami owocu deserowego, jak i przemysłowego na skupie. Choć dla sadowników są to dość dobre informacje, tym bardziej, że z zapowiedzi wynika, iż w przyszłym roku cena skupu może być jeszcze wyższa, dla konsumentów nie oznacza to nic dobrego. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Mamy listopad i jabłka zostały już przesortowane na takie, które nadają się do obrotu detalicznego jako jabłka konsumpcyjne, oraz takie, które trafiły do przemysłu. Ten rok okazał się lepszy niż poprzedni pod względem cen jabłek przemysłowych. W ubiegłym sięgały one 5–8 groszy, w tym roku można było uzyskać już 55–62 grosze. Cena jabłek przemysłowych do obierania w zależności od odmiany sięgała nawet 1,2 zł. Natomiast w przypadku jabłek deserowych cena nie jest adekwatna do zebranej ilości i w hurcie jest jeszcze niezbyt wysoka, sięgająca 1,2–1,3 zł, czasami 1,5–1,6 zł za najlepsze odmiany - mówi główny specjalista ds. sadownictwa, integrowanej produkcji i ochrony roślin w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Małgorzata Kołacz. 

Dzisiaj grzeje: 1. Była gwiazdą TVP, kochały ją miliony. Odeszła w samotności i zapomnieniu

2. Polsat przekazał pilne wiadomości od IMGW. Wydano ostrzeżenia pogodowe dla 5 województw

Oznacza to, że jeżeli w przyszłym roku cena skupu za jabłka deserowe i przemysłowe pójdzie w górę, dotychczasowa cena za owoc na sklepowych półkach również będzie jeszcze wyższa - nawet kilkukrotnie wyższa od ceny skupu. Wygląda zatem na to, że jabłka rzeczywiście mogą zakrawać o produkt luksusowy i nie każdy będzie mógł sobie na nie pozwolić. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zbiorowo gwałcili kobietę i wszystko nagrywali. Ale najgorsze zrobili na sam koniec
  2. Mąż oskarżył ją o tak okrutne rzeczy, że zabierze się za nią prokuratura. Wstrząsające doniesienia o gwieździe "Na Wspólnej", Sylwii Gliwie
  3. Drugiego dnia po śmierci żony otworzył jej szafę. Dotarło do niego co znalazł i nie mógł przestać płakać
  4. Jarosław Kaczyński nie wiedział, że jest filmowany. Kontrowersyjne nagranie z Sejmu
  5. Waloryzacja emerytur 2020. OGROMNE podwyżki, znamy już datę

Źródło: fakt 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News