W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać jak izraelski żołnierz dobił rannego i obezwładnionego palestyńskiego napastnika. Izraelskie władze wyjaśniają sprawę, a organizacje broniące praw człowieka oskarżyły izraelską armię o zbrodnię wojenną.

W ubiegły czwartek, na Zachodnim Brzegu w Hebronie doszło do ataku na izraelski oddział wojskowy, w wyniku którego przynajmniej jeden z izraelskich żołnierzy został ranny. W wyniku starcia rannych zostało również dwóch palestyńskich napastników.

Na opublikowanym w sieci nagraniu – już po opanowaniu sytuacji przez izraelskie wojsko – widać jak jeden z izraelskich żołnierzy w pewnym momencie strzela w głowę jednego z rannych i obezwładnionych napastników. Palestyńczyk poniósł śmierć na miejscu. Żadna z osób, która pojawiła się na nagraniu nie zareagowała na działania izraelskiego żołnierza.

Nagranie szybko trafiło do sieci. Zainteresowały się nim organizacje broniące praw człowieka, które natychmiast oskarżyły izraelską armię o zbrodnię wojenną i wydały oświadczenie, w którym przekonują, że izraelscy żołnierze mordując z zimną krwią czują się bezkarni.

Izraelskie władze oświadczyły natomiast, że w sprawie toczy się śledztwo, a żołnierzowi, który strzelił do rannego i obezwładnionego napastnika grozi więzienie.

Atak na izraelski oddział wojskowy w Hebronie to część większej akcji. Palestyńscy rebelianci od października ubiegłego roku atakują izraelskie służby w ramach walki o niepodległość. Dotychczas w ramach ataków palestyńskich nożowników zginęło już 28 Izraelczyków i 2 obywateli Stanów Zjednoczonych. Izraelska armia zabiła w tym czasie 190 Palestyńczyków.

https://www.youtube.com/watch?v=S8WK2TgruMo

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: the intercept

...

Zobacz również