Izraelska minister sprawiedliwości, Ayelet Shaked, goszcząca w Polsce w ramach sympozjum upamiętniającym rocznicę rozpoczęcia procesów norymberskich, stwierdziła, że zbyt niewielu winnych za Holocaust zostało w rzeczywistości osądzonych. 

W przeddzień Marszu Żywych w Oświęcimiu w Krakowie obydwa się sympozjum upamiętniające rocznicę uchwalenia ustaw norymberskich i rozpoczęcie procesów norymberskich. Jednym z głównych gości jest izraelska minister sprawiedliwości Ayelet Shaked.

Podczas swojego przemówienia izraelska polityk przypomniała, że za Holocaust odpowiadał przede wszystkim niemiecki system prawny stworzony przez demokratycznie wybrane władze.

Shaked stwierdziła również, że podczas procesu norymberskiego została skazana jedynie niewielka część nazistów. Według minister, w rzeczywistości skazanych powinno być miliony niemieckich kobiet i mężczyzn, którzy byli częścią nazistowskiej machiny zagłady Żydów, Słowian i innych mniejszości etnicznych eksterminowanych podczas Holocaustu.

Wyjątkowo irytujące jest, że wielu urzędników systemu nazistowskiego stało się filarami powojennego porządku niemieckiego. W latach 60. w Niemczech Zachodnich 80 proc. sędziów wywodziło się z czasów reżimu nazistowskiego – powiedziała izraelska minister przypominając, że powojenne niemieckie władze nie poradziły sobie z denazyfikacją społeczeństwa.

Jak podkreśliła Shaked, większość winnych Holocaustu już nie żyje, jednak to nie powinno powstrzymywać europejskiego i światowego systemu sprawiedliwości przed ściganiem winnych.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: wp

...

Zobacz również