Istnieje walizka, która może zniszczyć całą cywilizację. W środku jest...

Istnieje walizka, która może zniszczyć całą cywilizację. W środku jest...

Atomowa walizka prezydenta USA jest obiektem zainteresowania całego świata. Mnożą się pytania: "co się w niej znajduje?", "jak działa?", "jak jest zabezpieczona?". Dzięki strzępkom informacji, które można wyczytać, m.in. w wywiadach z wojskowymi oraz politykami, można dojść do wniosku, że jej wnętrze kompletnie odbiega od tego, co możemy zobaczyć na filmach.

Tzw. futbolówka (ang. Nuclear football) musi zawsze znajdować się w pobliżu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jest to warunek konieczny do realizacji doktryny tzw. Wzajemnego Zagwarantowanego Zniszczenia, która polega na istnieniu tak skonstruowanych systemów rakiet balistycznych oraz sposobu zarządzania nimi, by każdy atak jądrowy na mocarstwo atomowe spotykał się z pewną niszczycielską odpowiedzią. Z przekazów, jakimi dysponuje opinia publiczna, wynika, że walizka zawiera przede wszystkim sporą ilość dokumentów. Są w nich zapisane plany wojskowe i bezpieczne miejsca - schrony, w których może ukryć się prezydent. Ponadto, na wyposażeniu jest również blankiet listu przekazującego władzę w ręce wiceprezydenta. W walizce znajduje się też - i to jest najistotniejsze - telefon satelitarny umożliwiający szyfrowaną komunikację i bliżej nieokreślone urządzenie komunikacyjne służące do przesłania rozkazu użycia broni atomowej.

Arsenał

Za noszenie walizki odpowiedzialny jest oficer Amerykańskich Sił Powietrznych cieszący się "absolutnie nienaganną opinią". Nie może on oddalić się od prezydenta na więcej niż kilkanaście metrów. Dosłownie zawsze znajduje się w pobliżu głowy amerykańskiego państwa. Jedynym wyjątkiem od takiej sytuacji jest Biały Dom. Tam prezydent dysponuje całym centrum dowodzenia, gotowym do zarządzania nie tylko atomowym arsenałem, ale i największą armią świata. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych mają na wyposażeniu około 2000 głowic nuklearnych. Szacunki ekspertów mówią, że do zabicia 1/3 ludzkości potrzeba niewiele ponad 100 głowic. Wikimedia commons
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News