Atlantycki sezon huraganowy trwa od kwietnia do listopada. W tym roku te niezwykle niebezpieczne zjawiska pogodowe dają się szczególnie we znaki mieszkańcom regionu Morza Karaibskiego. W ciągu kilku dni dwa z nich dokonały ogromnych zniszczeń.

Huragany są niezwykle niszczycielskie. Równają z ziemią całe miasta, a nawet kraje. Oprócz ich pochodzenia i efektów przejścia nad danym terytorium ludzi interesuje jeszcze jedna sprawa. Mianowice, dlaczego nazywane są ludzkimi imionami, jeśli są tak straszną rzeczą? Powód jest bardzo prosty, ale jakże ważny.

Imiona takie, jak Katrina, Sandy czy ostatnio Harvey i Irma przez długie lata kojarzyć się będą negatywnie. Niestety jest to potrzebne z kilku niezwykle istotnych powodów. Po pierwsze nazwa wpada w ucho i jest łatwa do zapamiętania, co powoduje większą świadomość wśród zagrożonych huraganem ludzi. Po drugie takie nazewnictwo ułatwia komunikację między służbami, załogami statków i stacjami pomiarowymi. Ostatnim z powodów jest minimalna szansa pomylenia się podczas sporządzania dokumentacji dotyczącej huraganu. W wypadku nazywania ich liczbami lub terminami naukowymi zdarzałoby się to znacznie częściej.

Nadawaniem imion zajmuje się Światowa Organizacja Meteorologiczna. Nie biorą się one znikąd, bo powstają na podstawie kolejności alfabetycznej. W procesie bierze się także pod uwagę, jakie imię jest popularne w okolicy zagrożonej kataklizmem.

źródło: mirror.co.uk

...

Zobacz również

Zamach podczas obchodów święta niepodległości