Psychiatrzy z najliczniejszego islamskiego kraju, stwierdzili, że homoseksualizm jest chorobą. Według nich, bi- i homoseksualiści mają problemy psychiczne, a transseksualiści zaburzenia umysłowe. Mowa o Indonezji, państwie, które rozpoczęło kampanię przeciwko LGBT. 

Indonezja jest krajem, który zamieszkuje prawie 250 milionów ludzi. Ponad 86% całej populacji stanowią muzułmanie, co oznacza, iż państwo jest najliczniejszym skupiskiem wyznawców islamu. Większość stanowią sunnici związani z szaficką szkołą prawną. Jednakże, indonezyjski islam jest uznawany za bardziej tolerancyjny od tego występującego na Bliskim Wschodzie. Mimo wszystko, odczuwalny jest głos fundamentalistów, co pokazały zamachy terrorystyczne w 2002 roku.

Indonezja nie jest zbyt przychylna dla środowisk LGBT. Najpierw władze uznały je za zagrożenie i rozpoczęły kampanię przeciwko mediom przychylnym LGBT oraz ich symbolice na portalach społecznościowych. Następnie, Stowarzyszenie Psychiatrów uznało, że skłonności homoseksualne powodują czynniki zewnętrzne, w tym wpływ środowiska. Psychiatrzy rekomendują takim osobom leczenie. Rzecznik Stowarzyszenia Suzy Yusna Dewl uważa, że psychiatrzy troszczą się o homoseksualistów, dlatego proponują im terapię. Uważa, że brakuje danych, by uznać iż skłonności są wywoływane przez czynniki biologiczne.

Psychiatrzy z Indonezji uważają, że jednym z elementów terapii powinno być ograniczenie niewłaściwych interakcji społecznych, szanowanie tradycji i brak uległości wobec zagranicznych nowości kulturowych. Stowarzyszenie przyrównuje homoseksualizm do uzależnienia od narkotyków.

Stanowisko psychiatrów spotkało się z lawiną krytyki ze strony Zachodu, przede wszystkim Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

źródło: fronda.pl, pikio

...

Zobacz również