Według oficjalnych informacji pochodzących od państwowych mediów syryjskich członkowie ISIS wzięli się za niszczenie starożytnych zabytków w mieście Palmyra. Mają na uwadze zwłaszcza te, które przedstawiają bogów. Uważają oni, że należy pozbyć się wszelkich elementów pogaństwa.

W ręce dżihadystów dostał się ostatnio mężczyzna, który próbował przeszmuglować sześć zabytków przez prowincję Aleppo. Został on postawiony przed sądem Państwa Islamskiego o czym ekstremiści poinformowali w internecie. Sąd zadecydował o wychłostaniu szmuglera na oczach publiki i rozbiciu zabytków młotami.

Zniszczone zostały też dwie zabytkowe świątynie muzułmańskie, które ekstremiści wysadzili. Niedługo później zniszczono także starożytne asyryjskie miasto Nimrud i rozwalono posągi w muzeum w Mosulu.

„Możemy zobaczyć dziś, że zabytki i kultura wychodzą czasami na front konfliktu” – skomentowała sprawę Irina Bokova, dyrektor generalny UNESCO.

ONZ oskarżyło samozwańcze Państwo Islamskie o „czystki kulturalne”. Takie działania ISIS są częścią akcji propagandowej, która ma na celu zniszczenie więzi kulturowych łączących kraje bliskiego wschodu i zakłamywanie historii.

Polecamy subskrybować kanał Pikio TV na Youtube co można zrobić pod tym LINKIEM

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco: