Ile zarabia inżynier budowy? Na początku niewiele, ale warto zdobywać doświadczenie

Ile zarabia inżynier budowy? Na początku niewiele, ale warto zdobywać doświadczenie Źródło: pixabay.com/pashminu

Inżynier budowy - zarobki i obowiązki budowlańca na tak wysokim szczeblu. Od niego wiele zależy. Co zrobić, żeby zostać inżynierem budowy? Jakie studia trzeba ukończyć i jakie egzaminy zdać? To trudna i odpowiedzialna praca, która może być wyzwaniem.

Inżynier budowy - zarobki i obowiązki. Jak nim zostać?

Inżynier budowy - zarobki, funkcja na budowie i obowiązki. Jest on odpowiedzialny za cały proces powstania obiektu, od początku, czyli projektowania, po nadzór i kierowania budową.

Aby zostać inżynierem budownictwa, należy ukończyć studia na kierunku budownictwo, następnie należy odbyć praktykę w biurze projektowym lub na budowie, która będzie trwać rok lub dwa lata. Do zakończenia tego procesu kandydat musi podejść do egzaminu i oczywiście go zdać. W tym zawodzie można wyróżnić dziewięć specjalności uprawnień budowlanych: telekomunikacyjną, wyburzeniową, instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz instalacyjną w zakresie sieci, architektoniczną, konstrukcyjno-budowlaną, drogową, kolejową, mostową, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Warto również mieć na uwadze inne stanowiska, które można pełnić na budowie, ponieważ każde z nich jest potrzebne, aby budynek mógł stanąć na swoim miejscu. Kolory kasków, które widzimy na budowie, wbrew pozorom mają ogromne znaczenie i nie tylko wiążą się z bezpieczeństwem, ale również pełnioną funkcją:

 • kask biały – kierownik budowy, inżynier budowy, inspektor nadzoru, inni inżynierowie,
 • kask żółty – pracownik fizyczny,
 • kask czerwony – gość, stażysta, praktykant,
 • kask niebieski – pracujący na wysokościach, operator maszyny, elektryk, energetyk,
 • kask zielony – pracownik BHP,
 • kask pomarańczowy – geodeta,
 • kask czarny – architekt, inspektor nadzoru autorskiego.

W kilku poprzednich latach na najwyższe zarobki mogli liczyć inżynierowie, którzy posiadali uprawnienia kolejowe, trakcyjne lub takie do sterowania ruchem kolejowym. Średnia ich zarobków sięga 5500 złotych brutto. Z roku na rok kwota ich wynagrodzenia zwiększa się o kilka procent, z 2016 na 2017 roku wysokość pensji inżyniera budowlanego wzrosła o 30%.

Ile zarabia początkujący inżynier budowy - Warszawa?

Do głównych obowiązków inżyniera budowlanego należy opracowywanie projektów, sprawdzanie ich oraz to, czy założenia są prawidłowo realizowane. Ci pracownicy pełnią funkcję kierownika budowy oraz podejmują funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego. 

Wynagrodzenia inżynierów budownictwa różnią się w zależności od specjalizacji, średnio zarabiają oni około 5300 złotych. Na najniższą kwotę mogą liczyć ci instalacji elektrycznych i sanitarnych oraz w budownictwie mieszkaniowym, mogą oni liczyć na pensję nieco niższą niż 5 tysięcy. Wszystko jednak zależy od doświadczenia i umiejętności, które zostały nabyte przez lata pracy. W Warszawie pracownicy bez większego doświadczenia mogą liczyć na trochę ponad 4 tysiące złotych brutto.

 1. Ile zarabia stolarz? W tym zawodzie można się dorobić
 2. Ile zarabia technik mechatronik, a ile inżynier? Wynagrodzenia w zawodzie
 3. Ile zarabiają policjanci? Funkcjonariusze wywalczyli niemałe podwyżki
 4. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
 5. Ile zarabia fizjoterapeuta w szpitalu? Ile z własnym gabinetem?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News