24-letni Jakub Jakus jest poszukiwany przez Interpol. Została za nim wystawiona czerwona nota. Najprawdopodobniej były uczeń katolickiego liceum wstąpił do szeregów Państwa Islamskiego na terenie Syrii.

Jakub Jakus to były uczeń katolickiego liceum, który niespodziewanie się zradykalizował i wyjechał do Norwegii, a stamtąd najprawdopodobniej do Syrii. Według Interpolu mężczyzna przebywa od 3 lat na bliskim wschodzie, gdzie jest bojownikiem IS.

Na początku licealista ukrywał swoją wiarę przed kolegami, jednak w trzeciej klasie już otwarcie mówił o swoim nowym wyznaniu. Według mediów dostał nawet klucz od dyrektora do piwnicy, aby mógł się modlić w spokoju. Koledzy twierdzą, że chłopak bardzo poważnie podchodził do zasad islamu. Podobno nie pił alkoholu, nie podawał dłoni kobietom oraz nie pozwalał się fotografować. Z początku potępiał zamachowców. Zmiana nastawienia nastąpiła po wyjeździe do pracy w Norwegii w 2012 roku. Jesienią 2013 powiedział rodzinie, iż wyjeżdża do Turcji natomiast na prawdę wylądował w Syrii, gdzie wstąpił w szeregi ISIS.

Interpol wystawił czerwoną notę w związku z prawdopodobną działalnością terrorystyczną chłopaka. W kwietniu Międzynarodowe Centrum Antyterroryzmu przekazało informację, że nawet 40 Polaków może być w szeregach tak zwanego Państwa Islamskiego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

wk źródło: natemat.pl

...

Zobacz również