Jadwiga Szubartowicz, która w październiku tego roku skończyłaby 112 lat, zmarła niestety 20 lipca w Lublinie. Była ona najstarszą Polką, która większość swojego życia spędziła właśnie w mieście, w którym odeszła.

Pani Jadwiga urodziła się 6 października 1905 roku. Rewolucję październikową przeżyła w Piotrogrodzie, a rodzinę założyła w 1952 roku wychodząc za mąż za jednego z weteranów bitwy o Monte Cassino. Była ona świadkiem wielu lat burzliwej historii Polski w szczerze uwielbianym rodzinnym Lublinie.

– Do końca swoich dni zachwycała życiową mądrością i jasnością umysłu, a wszyscy, którzy mieli zaszczyt i honor poznać panią Jadwigę, czerpali z jej świadectwa wielką inspirację i energię do życia – opowiedziała o zmarłej jej przyjaciółka, dziennikarka Ewa Dados. Kobieta była najdłużej żyjącym Polakiem już od 2015 roku.

O śmierci niesamowitej mieszkanki Lublina napisał na Facebooku nawet prezydent Krzysztof Żuk, który w marcu tego roku wręczył jej medal 700-lecia miasta. On sam, ale także wielu znajomych i bliskich pani Jadwigi, zaznacza, że będą wspólnie dobrze ją wspominać i korzystać z życiowej mądrości oraz doświadczenia, które przekazywała im przez wiele lat.

...

Zobacz również

Fot. Facebook