Temat pomników ofiar katastrofy smoleńskiej, które stanąć mają w Warszawie do 10 kwietnia 2018 roku, od lat niezmiennie wzbudza wiele kontrowersji. Nigdy nie było jednak o nich tak głośno, jak obecnie. W internecie zobaczyć można bowiem projekty, spośród których wybrana zostanie ich oficjalna wersja. Przyznać trzeba, że niektóre wizje artystów są zadziwiające.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego początkowo stanąć miał przed Pałacem Prezydenckim. Komitet odpowiedzialny za jego stworzenie ogłosił jednak, że ostatecznie wybrano inną lokalizację, która znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, za Hotelem Europejskim.

Drugi pomnik, który upamiętniał będzie wszystkie pozostałe ofiary katastrofy, postawiony zostanie na skwerze księdza Twardowskiego przy ul. Karowej. Według Jarosława Kaczyńskiego finalne wersje projektów zobaczyć będzie można oficjalnie najpóźniej 10 kwietnia 2018 roku. 96. miesięcznica ma być bowiem ostatnią, gdyż właśnie tyle ofiar pociągnęła za sobą smoleńska katastrofa.

Nie wiadomo jeszcze oficjalnie, które spośród zgłoszonych projektów zostaną wybrane do realizacji. Warto się jednak z nimi zapoznać, gdyż zdecydowanie odbiegają od tradycyjnych wyobrażeń, czy przewidywań.

...

Zobacz również

Fot. galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek
Fot. Galeria Newsweek