Ten pomysł założyciela Facebooka zdecydowanie nie spotka się z poparciem internautów. Szef największego medium internetowego potwierdził bowiem to, o czym od dawna mówiło się nieoficjalnie. Portal zacznie zbierać od nas pieniądze za użytkowanie.

Zuckerberg o najbardziej znienawidzonej przez internautów zmianie na Facebooku napisał na swoim profilu. Podkreślił, że wprowadzenie opłat na portalu ma na celu „budowę rzetelnie poinformowanych społeczeństw”. W tym celu zamierza „wesprzeć sprawdzonych wydawców”.

– Czujemy się współodpowiedzialni za budowę rzetelnie poinformowanych społeczeństw, a nie zrobimy tego bez współpracy ze sprawdzonymi wydawcami. Dlatego zamierzamy ich wspierać – powiedział Zuckerberg.

O co chodzi? Facebook udostępni wydawcom dwa modele publikowania treści na portalu. Pierwszy opiera się na treściach premium, które ukryte są za paywallem z miesięcznym limitem ilościowym. Drugie są w formie „freemium” i wystarczy zalogować się na portalu, by mieć do nich dostęp. Obie łączą się z uiszczeniem odpowiednich płatności przez użytkowników – w obu przypadkach wymagana jest bowiem subskrypcja.

– Jeśli użytkownik Facebooka zdecyduje się na płatny dostęp do treści konkretnego wydawcy, wszystkie pieniądze z tego tytułu trafią bezpośrednio do konkretnego medium. Testy zostaną przeprowadzone wspólnie z niewielką grupą amerykańskich i europejskich wydawców, później zaś wysłuchamy ich uwag na temat nowego systemu – podkreślił Zuckerberg.

źródło: facebook.com

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również