Użytkownicy jednego z portali internetowych przeanalizowali zdjęcia samolotów F-16 uczestniczących w atakach na tak zwane Państwo Islamskie i stwierdzili, że należą one do polskiego wojska. Dowództwo Operacyjnych Sił Zbrojnych zaprzecza.

Zdaniem internautów polskie myśliwce F-16 należące stacjonujące w Kuwejcie mogą brać udział w bombardowaniach na ISIS. Na przeanalizowanych zdjęciach dopatrzyli się urządzeń przypominających bomby.

Jedna z gazet przesłała zdjęcia do Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, które zaprzeczyły jakoby miały być to bomby. Rzecznik prasowy ppłk Piotr Walatek zaprzeczył działaniom bojowym polskich żołnierzy.

Nasi żołnierze uczestniczą w misji o charakterze rozpoznawczym, a nie bojowym – powiedział gazecie.

Urządzenia przypominające rzekome bomby, to zbiorniki na paliwo oraz zasobniki DB-110, które pozwalają na wykonywanie zdjęć wysokiej rozdzielczości w dzień i w nocy,

W Kuwejcie od lipca stacjonują od wakacji cztery samoloty F-16. Zostały wysłane tam decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, a ich zadaniem jest wspieranie koalicji przeciwko ISIS. Polski Kontyngent Wojskowy, oprócz samolotów ma składać się maksymalnie ze 130 żołnierzy i pracowników wojska. Poza tym prezydent wysłał do Iraku ok 60 żołnierzy wojsk specjalnych, którzy mają szkolić lokalne jednostki.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło; gazeta.pl

...

Zobacz również