Osoby o wyjątkowej inteligencji emocjonalnej mają 5 specyficznych cech. Ciężko znaleźć kogoś, kto ma je wszystkie

Osoby o wyjątkowej inteligencji emocjonalnej mają 5 specyficznych cech. Ciężko znaleźć kogoś, kto ma je wszystkie Źródło: Unsplash/KAL VISUALS

Inteligencja emocjonalna to zespół cech, które można w sobie wykształcić, ale niektórzy z nas, dzięki genetycznym uwarunkowaniom, a także dzięki bezpiecznemu, pełnemu miłości okresowi dzieciństwa, mogą je mieć dużo wcześniej. Sprawdź, czy w swoich zachowaniach widzisz tych pięć specyficznych cech, które wyróżniają na tle innych osoby o wysokim poziomie EQ.

Inteligencja emocjonalna jest w dzisiejszych czasach tematem bardzo popularnym - o wiele bardziej niż choćby iloraz inteligencji. Coraz więcej osób jest tym tematem zainteresowanych, bowiem, jak pokazują liczne badania, EQ może zwiększyć szanse osiągnięcia sukcesu w sferze zawodowej, a także może mieć wpływ na odczuwanie szczęścia w pozostałych sferach życia. Czy masz wysoki poziom EQ? Jeśli widzisz u siebie tych 5 cech, jest to bardzo prawdopodobne.

Inteligencja emocjonalna - czym się charakteryzuje?

Tych pięć cech wyróżnia osoby o inteligencji emocjonalnej. Na pierwszy rzut człowiek obdarzony wysokim EQ powinien mieć świadomość siebie i brak potrzeby tłumienia negatywnych emocji. To bardzo ważne, bowiem osoby o wysokim EQ charakteryzuje odwaga w odczuwaniu wszystkie emocji, bez wypierania. Każdą emocję osoby takie traktują jako swojego przyjaciela, a nie wroga, dzięki czemu mogą wykorzystać ją korzystnie dla siebie.

Osoby o wysokim wskaźniku EQ znają swoją osobowość i cechy temperamentu, wiedzą, dlaczego w danych sytuacjach odczuwają takie, a nie inne emocje, wiedzą czego chcą i wyznaczają sobie cele zgodne z ich potrzebami, do których spełnienia dążą zgodnie ze swoimi wartościami.

Wyższy niż przeciętny poziom EQ charakteryzuje również ludzi, którzy wiedzą, że porażka niemal zawsze stoi na drodze do sukcesu, więc z każdą z nich potrafią szybko i łatwo sobie poradzić, co nie oznacza, że nie odczuwają wtedy żadnych negatywnych emocji. Te trwają jednak krótko, bo osoby te dają im wybrzmieć, a następnie konstruktywnie przechodzą z przeżywania sytuacji do działania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Każda osoba z wysokim EQ jest w stanie szybko i łatwo rozpoznać u innych osób smutek, radość, a także złość - nawet wtedy, gdy uczestnik rozmowy próbuje te emocje przed nimi ukrywać. To bardzo pomaga i sprawia, że "obdarzone osoby" potrafią dostosowywać komunikaty do nastroju innych.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]

2. Tylko na chwilę spojrzał na telefon. Po 7 sekundach już nie żyli mama, córka i dwóch synów

Wysoka inteligencja emocjonalna bardzo często idzie w parze z poczuciem sprawczości, a co za tym idzie osoby te znają swoją wartość, swoje zalety i wady, dzięki czemu niemal nigdy nie boją się, że nie będą w stanie sprostać wyzwaniom codzienności. Nie są więc zamknięte w swojej własnej "strefie komfortu", ale otwierają się na nowe doświadczenia - momentami wręcz wyczekując ich.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Potrzebujesz gotówki? Istnieją dwa banalne sposoby, żeby szybko ją zdobyć
  2. OBRZYDLIWE znalezisko w karkówce. Prawda wywołuje mdłości
  3. Panna młoda zmarła dwa tygodnie przed ślubem. Po jej śmierci narzeczony znalazł w jej telefonie jedno zdjęcie
  4. Zadźgał żonę. Podał powód, opisuje go jedno słowo
  5. Elżbieta II ukrywała chorobę. Wszystko wyszło na jaw, gdy kamery uchwyciły posiniaczone dłonie królowej
  6. Zaszczekał i ocalił rodzinę. Sam nie przeżył, pies bohater

Źródło: Papilot

Następny artykuł