Najgorsze informacje z samego rana. Polacy w żałobie, nie żyje Krzysztof Penderecki

Najgorsze informacje z samego rana. Polacy w żałobie, nie żyje Krzysztof Penderecki Źródło: publicdomainpictures.net MALIZ ONG

Informacje o jego śmierci niektórym wydawały się tak nie do uwierzenia, że potwierdzić musiała je sama rodzina. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, docenianych w samym Hollywood, nie żyje.

Informacje o śmierci jego z najwybitniejszych polskich muzyków obiegły z rana wszystkie media: nie tylko polskie, ale również zagraniczne. Był autorytetem, wzorem i całkowicie nie do podrobienia.

Informacje o śmierci potwierdza rodzina, miał 86 lat

Radio Kraków jako pierwsze przekazało informacje o jego śmierci. Znany polski kompozytor nie żyje, odszedł nad ranem 29 marca. Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Rodzina niestety potwierdza tę smutną wiadomość. Do końca był ogromnym wzorem dla studentów: był szanowanym profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczył również za granicą, m.in. na amerykańskim Yale University School of Music, był też zaangażowany w powstanie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, znajdującego się niedaleko jego domu.

Był doceniany na całym świecie za swą pracę. Był uhonorowany m.in. czterema nagrodami Grammy, dwa razy zdobył Prix Italię, a 8 lat temu brytyjski Guardian ogłosił go największym polskim kompozytorem. Nie tylko statuetki widniały na jego koncie: za swoją działalność muzyczną, Krzysztof Penderecki został też odznaczony Orderem Orła Białego, zdobył też tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

"Egzorcysta", "Lśnienie", "Katyń", "Wyspa tajemnic" - tworzył dla najlepszych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Muzyk urodzony w 1933 roku zaczął komponować już z wieku 8 lat. Od zawsze chciał iść w kierunku muzyki. Jego talent, upartość i intuicja szybko zaprowadziły go na szczyty - kończył kolejne szkoły, piął się po szczeblach kariery, podejmował kluczowe znajomości, w mgnieniu oka stał się znany również za granicą. Ceniono go za efektowne techniki wydobywania dźwięku. Skomponował cztery opery, osiem symfonii i intensywnie pracował nad oprawą chóralną wielu tekstów religijnych - stworzył również oratorium na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji obchodów 3000 lat jej istnienia. Z 1972 rokiem stał się jednym z najsłynniejszych dyrygentów na świecie.

Dzisiaj grzeje: 1. Kasia Kowalska przekazała, w jakim stanie jest jej córka. Zdjęcie złamie każde serce
2. Nie żyje prawdziwa legenda. Zmarł uwielbiany dziennikarz, informacje przekazała żona

Chcieli z nim współpracować najlepsi - i tak dokładnie się stało. Talent Krzysztofa Pendereckiego był nieoceniony dla ludzi Hollywood. Jego kompozycje znalazły się w tak kultowych filmach jak np. "Wyspa tajemnic" Martina Scorsese "Egzorcysta" Williama Friedkina, "Dzikość serca" Davida Lyncha, "Lśnienie" Stanleya Kubricka, czy też w polskim "Katyniu" wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.

Fot. By Akumiszcza / CC BY 3.0 /https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Krzysztof_Penderecki_20080706.jpg

Najlepsze newsy dnia:

  1. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
  2. Adam Małysz przekazał informacje o stanie zdrowia skoczków. "Sytuacja jest poważna"
  3. Dopiero wiele lat po śmierci Osieckiej Krystyna Janda wyjawiła prawdę. Smutne, nikt się nie zorientował
  4. Zmarło niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy tego typu przypadek na świecie
  5. Żywioł uderzy z całą mocą, żółte alerty dla kilku województw. Nadchodzi niż Mareike, będzie niebezpiecznie
  6. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg

Źródło: Gazeta Wyborcza, Radio Kraków

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News