informacje kwarantanna narodowa
pikio.pl
Joanna Szwalikowska - 27 Grudnia 2020

Od jutra wszystkich Polaków obowiązują surowe zakazy. W życie wchodzą ogromne zmiany, trzeba wiedzieć

Informacje dotyczące wprowadzenie na terenie całego kraju dodatkowych ograniczeń otrzymaliśmy 17 grudnia podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Już od jutra ogłoszone wówczas przepisy wprowadzające między innymi godzinę policyjną w sylwestrową noc, staną się faktem.

Ważne informacje dla wszystkich Polaków. Już od jutra czeka nas kwarantanna narodowa, która potrwa przez trzy tygodnie, czyli do 17 stycznia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które reguluje jakie obostrzenia wchodzą w życie oraz jakie nowe ograniczenia nas czekają.

Kwarantanna narodowa już od jutra. Ważne informacje dla wszystkich Polaków

Rozporządzenie dotyczące wprowadzenia nowych ograniczeń zostało opublikowane w nocy 21 grudnia. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia podczas konferencji prasowej, podczas której ogłosił wprowadzenie kwarantanny narodowej, znalazły się tam między innymi takie ograniczenia, jak zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc.

Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia czeka nas między innymi zakaz dotyczący prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem klubów nocnych czy dyskotek, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness.

Z ostatniej chwili: Nie żyje polski aktor kultowych seriali z TVP, TVN i PolsatuZ ostatniej chwili: Nie żyje polski aktor kultowych seriali z TVP, TVN i PolsatuCzytaj dalej

Do tej pory właściciele obiektów pozwalających na rozwijanie aktywności fizycznej bardzo chętnie korzystali z luki w poprzednim rozporządzeniu. Pozwalała ona bowiem na prowadzenie działalności dla osób, które przygotowują się do zawodów sportowych, zapraszając jednocześnie klientów, którzy mogli się na takie zawody zapisać. Teraz nie będzie już takiej możliwości.

Usługi hotelarskie nadal pozostaną zamknięte, dodatkowo nie będą dopuszczone wyjazdy służbowe. Obiekty te mają być dostępne jedynie dla medyków, pilotów oraz załogi samolotów czy funkcjonariuszy służb państwowych. W hotelach zakwaterowani mogą być także sportowcy, ich trenerzy oraz dyplomaci.

Branża gastronomiczna także pozostaje częściowo zamrożona. Wciąż nie będziemy mieli możliwości odwiedzania restauracji. Przedsiębiorcy zajmujący się prowadzeniem takich punktów, mogą świadczyć swoje usługi jedynie na wynos.

Obostrzenia dotkną także dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Poza domem w godzinach 8:00-16:00 będą mogły przebywać jedynie pod opieką rodziców lub osoby dorosłej.

Jednym z ograniczeń, które wzbudziły najwięcej emocji, był zakaz przemieszczania się w sylwestrową noc. Będzie on obowiązywał od godziny 19.00 do 6.00 1 stycznia, choć jak sam przyznał premier Mateusz Morawiecki, jest on bezprawny. Został bowiem wprowadzony na mocy rozporządzenia, a nie ustawy.

W nowym rozporządzeniu pojawiła się również kwestia szczepień. Ci, którzy zaszczepią się przeciwko COVD-19, nie będą wliczani do limitu pięciu osób mogących brać udział w zgromadzeniach. Oznacza to, że w takim przypadku, będzie w nim mogło wziąć więcej osób.

Podobnie wygląda sprawa 10-dniowej kwarantanny, którą należy przebyć po przyjeździe do Polski z zagranicy. Osoby, które zostały wcześniej zaszczepione, nie będą zmuszone do odbycia samoizolacji. Nowe zasady, które ograniczają między innymi również działalność galerii handlowych, wejdą w życie już jutro.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Polska Times, TVP3

P

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News