
Bardzo smutna wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje legenda PRL, Marcin Król
Informacje o niespodziewanej śmierci wybitnego profesora, Marcina Króla, obiegły krajowe media dzisiejszego przedpołudnia. Legendarny działacz czasów PRL-u miał 76 lat. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w spokoju.
Informacje o odejściu profesora Marcina Króla, wybitnego filozofa polityki i historyka idei, profesora nauk humanistycznych, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego oraz publicysty, wywołały smutek wśród Polaków. Działacz z czasów PRL zmarł w nocy ze środy na czwartek.
Informacje o odejściu profesora Marcina Króla obiegły media
Profesor Marcin Król przyszedł na świat 19 maja 1944 roku w Warszawie, gdzie w latach późniejszych uczył się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył ze stopniami doktora oraz doktora habilitowanego. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.
W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. Później związał się zawodowo z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Był również wykładowcą w Zakładzie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:
W 1968 roku brał udział w protestach marcowych, co zakończyło się kilkumiesięcznym uwięzieniem. Sygnował List 59, który stanowił protest przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Był redaktorem naczelnym pisma opozycyjnego "Res Publica".
Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym oraz wykładał w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych. Był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych apelu 64 naukowców, literatów i publicystów o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami w okresie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku.
W latach 80. pełnił funkcję doradcy "Solidarności" Regionu Mazowsze. Działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, jako członek zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu.
W 2011 roku został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za znaczące osiągnięcia w działalności publicznej i społecznej". Był cenionym Polakiem, o czym świadczą ciepłe komentarze osób, które postanowiły go pożegnać.
Dzisiaj grzeje:
- Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitna Polka, "była ikoną"
- Kim z wykształcenia jest Michał Szpak? Lepiej wstrzymajcie oddech, jego przeszłość skrywa wiele tajemnic
- Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu
- Profesor Marcin Król. Wielki smutek i ogromna strata. Kto nam teraz będzie tłumaczył rzeczywistość, nie posługując się utartymi schematami. Rozmowy z profesorem były niezwykłe - napisała Katarzyna Kolenda-Zaleska w mediach społecznościowych.
- Czy ktoś się zgadał, czy nie zgadzał, każdy, kto cenił sobie różne i niestandardowe spojrzenie na rzeczywistość, dziś jest zasmucony, bo ciężko o ludzi tak wydolnych intelektualnie. Strata oczywista - dodał Mariusz Gierej.
Zobacz także w naszych serwisach:
- Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem
- Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
- Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
- W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
- Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
- Słynnymi żeberkami w miodzie Michałowej zachwycał się sam biskup Sądecki. Mamy na nie przepis
- Józef z “Rolnik szuka żony” żali się internautom. W kandydatkach odrzuciła go porażająca rzecz
Źródło: Rzeczpospolita/Tysol/Wikipedia
