Informacje o śmierci profesora
Wikimedia commons, autor: Andrzej Barabasz, licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
Irmina Jach - 26 Listopada 2020

Bardzo smutna wiadomość z ostatniej chwili. Nie żyje legenda PRL, Marcin Król

Informacje o niespodziewanej śmierci wybitnego profesora, Marcina Króla, obiegły krajowe media dzisiejszego przedpołudnia. Legendarny działacz czasów PRL-u miał 76 lat. Bliskim, przyjaciołom, współpracownikom oraz fanom składamy najszczersze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w spokoju.

Informacje o odejściu profesora Marcina Króla, wybitnego filozofa polityki i historyka idei, profesora nauk humanistycznych, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego oraz publicysty, wywołały smutek wśród Polaków. Działacz z czasów PRL zmarł w nocy ze środy na czwartek.

Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałElżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Informacje o odejściu profesora Marcina Króla obiegły media

Profesor Marcin Król przyszedł na świat 19 maja 1944 roku w Warszawie, gdzie w latach późniejszych uczył się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył ze stopniami doktora oraz doktora habilitowanego. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. Później związał się zawodowo z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Na tej samej uczelni pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Był również wykładowcą w Zakładzie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W 1968 roku brał udział w protestach marcowych, co zakończyło się kilkumiesięcznym uwięzieniem. Sygnował List 59, który stanowił protest przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Był redaktorem naczelnym pisma opozycyjnego "Res Publica".

Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym oraz wykładał w ramach Towarzystwa Kursów Naukowych. Był sygnatariuszem skierowanego do władz komunistycznych apelu 64 naukowców, literatów i publicystów o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami w okresie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku.

W latach 80. pełnił funkcję doradcy "Solidarności" Regionu Mazowsze. Działał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie i uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, jako członek zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu.

W 2011 roku został odznaczony przez Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za znaczące osiągnięcia w działalności publicznej i społecznej". Był cenionym Polakiem, o czym świadczą ciepłe komentarze osób, które postanowiły go pożegnać.

Dzisiaj grzeje:

  1. Tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje wybitna Polka, "była ikoną"
  2. Kim z wykształcenia jest Michał Szpak? Lepiej wstrzymajcie oddech, jego przeszłość skrywa wiele tajemnic
  3. Rząd nałoży automatyczną kwarantannę na tysiące Polaków. Nie ma odwrotu

- Profesor Marcin Król. Wielki smutek i ogromna strata. Kto nam teraz będzie tłumaczył rzeczywistość, nie posługując się utartymi schematami. Rozmowy z profesorem były niezwykłe - napisała Katarzyna Kolenda-Zaleska w mediach społecznościowych.

- Czy ktoś się zgadał, czy nie zgadzał, każdy, kto cenił sobie różne i niestandardowe spojrzenie na rzeczywistość, dziś jest zasmucony, bo ciężko o ludzi tak wydolnych intelektualnie. Strata oczywista - dodał Mariusz Gierej.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Słynnymi żeberkami w miodzie Michałowej zachwycał się sam biskup Sądecki. Mamy na nie przepis
  7. Józef z “Rolnik szuka żony” żali się internautom. W kandydatkach odrzuciła go porażająca rzecz
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Rzeczpospolita/Tysol/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News