Informacje o śmierci Romana Staniewskiego obiegły media
Pixabay.com ScorpionD
Irmina Jach - 9 Stycznia 2021

Tragiczne informacje zostały potwierdzone. Nie żyje wielki Polak, niepowetowana strata

Informacje o śmierci Romana Staniewskiego obiegły media. Powstaniec warszawski zmarł w wieku 97 lat. Niech spoczywa w spokoju.

Legendarny powstaniec warszawski Roman Staniewski 8 stycznia 2021 roku odszedł na wieczną wartę. Tragiczne informacje o jego śmieci pojawiły się na stronie internetowej Związku Powstańców Warszawskich.

Roman Staniewski odszedł na wieczną wartę

- Z ogromnym żalem i bólem informujemy, że nasz kolega i przyjaciel Roman Staniewski ps. „Stanisław Kwiatkowski” , żołnierz batalionu „Miotła”, niezwykle skromny człowiek, wyjątkowy, z ogromnymi zasługami, odszedł dziś w wieku 97 lat na wieczną wartę - napisano na profilu Związku Powstańców Warszawskich w mediach społecznościowych.

Roman Staniewski przyszedł na świat 7 października 1923 roku w Warszawie. W latach 1939-1944 był żołnierzem I patrolu dywersyjnego (Ursus), Oddziału Dyspozycyjnego „Anatol” w Związku Odwetu, organizacji sabotażowo-dywersyjnej Związku Walki Zbrojnej, a także w Kedywie Komendy Głównej Armii Krajowej.

W Powstaniu Warszawskim posługiwał się pseudonimem Stanisław Kwiatkowski. Przeszedł szlak bojowy: Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - Śródmieście Południe. Wkrótce został awansowany na stopień kaprala podchorążego.

Tragiczne wieści z Watykanu. Papież Franciszek w rozpaczyTragiczne wieści z Watykanu. Papież Franciszek w rozpaczyCzytaj dalej

Od wiosny 1994 roku działał w ramach batalionu „Miotła”, zgrupowania „Radosław”, a po rozwiązaniu „Miotły” w batalionie „Czata 49”. Mówiono, że był kustoszem pamięci o swoich poległych przyjaciołach z oddziału.

15 września 1944 roku odniósł ranę postrzałową podudzia. Za bohaterstwo i niezłomność w walce o wolność ojczyzny został odznaczony Krzyżem Walecznych, a następnie awansowany do stopnia plutonowego podchorążego

Po upadku powstania opuścił stolicę wraz z ludnością cywilną i rozpoczął działalność konspiracyjną. Walczył w odtwarzanych strukturach Kedywu AK, w plutonie porucznika Kazimierza Jackowskiego „Torpedy”.

17 września 1945 roku uzyskał zwolnienie z plutonu i wyjechał do Płocka, gdzie zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Następnie rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej.

Do emerytury pracował w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju i w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym. Do 1994 roku podejmował aktywności zawodowe na terenie Libii i Czechosłowacji. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: WawaLove/Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News