Trzecia największa agencja prasowa na świecie (AFP) podała, iż polskie władze oskarżają Rosję o terroryzm i zniszczenie samolotu z śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Na podstawie doniesień renomowanej agencji AFP, światowe media rozpowszechniły wieści, że Polska oskarża Rosję o terroryzm. 

Sugestie ministra Antoniego Macierewicza, jakoby Rosjanie stali za zniszczeniem polskiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku, oburzyły Moskwę, która zdecydowanie zaprzeczyła oskarżeniom. Minister obrony narodowej przekonywał, że prawdziwą przyczyną katastrofy smoleńskiej był akt terroryzmu.

Media podają, że oficjalne śledztwo przeprowadzone za rządów Platformy Obywatelskiej dowiodło, iż przyczyną katastrofy były błędy pilotów spowodowane gęstą mgłą. Zaznaczają, że Antoni Macierewicz od początku nie zgadzał się z zespołem badaczy, aczkolwiek jego komentarze nie były aż tak bezpośrednie jak teraz. Media przedstawiają sprawę następująco: polskie władze oskarżają Rosję o terroryzm.

– To, co się stało nad Smoleńskiem, miało na celu pozbawienie Polski przywództwa, które prowadziło nasz Naród do niepodległości. To my byliśmy pierwszą ofiarą terroryzmu w latach 30., a po Smoleńsku możemy powiedzieć, że byliśmy też pierwszą wielką ofiarą terroryzmu we współczesnym konflikcie, jaki się na naszych oczach rozgrywa – mówił Macierewicz w Toruniu.

Media podają, że rzecznik Kremla Dimitrij Peskov stanowczo zaprotestował, a oskarżenia ministra Macierewicza nazwał „zupełnie mijającymi się z prawdą, pełnymi uprzedzeń i nie mającymi żadnych podstaw”. Stwierdził, że słowa te destabilizują i tak trudne relacje między Polską a Rosją.

źródło: AFP

Zobacz również