Podczas dzisiejszych mszy w całej Polsce jest odczytywany list biskupów krytykujący aktualny kompromis aborcyjny. W jednym z warszawskich kościołów miał miejsce incydent z udziałem grupy kobiet. Katolickie portale twierdzą, że doszło do prowokacji i dziwią się, dlaczego ktoś akurat nagrywał mszę w jakości HD, gdy za chwilę doszło do incydentu. 

Odczytywany dzisiaj we wszystkich kościołach w Polsce list Episkopatu krytykujący aktualny kompromis aborcyjny (aborcja dozwolona jest jedynie w trzech przypadkach tj. gdy życie matki jest zagrożone, gdy płód jest poważnie uszkodzony oraz gdy ciąża to wynik gwałtu) wywołał kontrowersje zanim został jeszcze upubliczniony.

Polscy biskupi domagają się w nim, by odejść od zawartego w latach kompromisu aborcyjnego (pomiędzy Kościołem katolickim a polskim rządem) i zakazać całkowicie możliwość aborcji w Polsce.

 – Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka” – brzmi początek listu biskupów odczytywanego w niedzielę w kościołach w całej Polsce.

Kontrowersje są na tyle ogromne, że w jednym z warszawskich kościołów grupa kobiet wyszła ze mszy w ramach protestu. Jak się potem okazało akcja była zorganizowana. Wcześniej miała miejsce szarpanina ze starszymi kobietami, które również uczestniczyły we mszy. Całą sytuację uwiecznił na nagraniu jeden z dziennikarzy portalu „gazeta.pl”.

To moje jednorazowe wystąpienie i jest sprzeciwem wobec tego, co dzieje się na każdej mszy w kościołach w Polsce. Wierni słuchają opinii, które mnie bulwersują. Powiedziałem też, że ustawa, którą proponuje rząd, będzie obowiązywać wszystkie kobiety. To dla mnie skandal. Moralnością powinni zajmować się ludzie z czystym sumieniem. Księża mają problem z pedofilią – powiedziała portalowi gazeta.pl uczestniczka incydentu, Anna Zawadzka.

W kościele św. Anny w Warszawie wierni tak zareagowali na odczytywanie listu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski o aborcji.

Opublikowany przez Gazeta Wyborcza na 3 kwietnia 2016

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Zobacz również

bh, źródło: gazeta / tomasz terlikowski na tt / magdalena środa na natemat