Na czwartkowej sesji polskiego sejmu posłowie zajmą się aż pięcioma projektami ustaw dotyczących sztucznego zapłodnienia metodą In Vitro. Swoje projekty złożył rząd Ewy Kopacz, Prawo i Sprawiedliwość, Twój Ruch oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (dwa projekty).

Przygotowany przez obóz rządzący projekt ustawy dot. In Vitro zakłada, że z tej procedury będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby żyjące w nieformalnych związkach (potwierdzenie na zasadzie obustronnego oświadczenia). Projekt rządowy zabrania także tworzenia nadliczbowych zarodków (max. 6) i tworzenia ich w innych celach niż zapłodnienie.

Obydwa projekty Sojuszu Lewicy Demokratycznej są w dużej mierze zbieżne z propozycjami koalicji rządzącej z tą różnicą, że nie wprowadzają wymogu obustronnego oświadczenia w przypadku związków nieformalnych oraz zezwalają na dawstwo zarodków dla innych kobiet.

Projekt Twojego Ruchu jest najbardziej liberalny ponieważ zezwala udostępnianie metody In Vitro także osobom samotnym.

Z kolei projekt Prawa i Sprawiedliwości skupia się głównie wokół ochrony zarodków poprzez zakaz ich tworzenia poza organizmem kobiety co oznacza w praktyce całkowity zakaz In Vitro.

Największe szanse na przyjęcie ma projekt obozu rządzącego. Premier Ewa Kopacz poinformowała media o swojej rozmowie z konserwatywną częścią Platformy Obywatelskiej, którzy mieli wyrazić wolę nad dalszymi pracami nad rozwiązaniami dot. In Vitro. Ostateczna decyzja w sprawie głosowań nad projektem ustawy o In Vitro ma zapaść na dzisiejszym posiedzeniu klubu Platformy.

źródło: tvn24.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.