Immunitet nie chroni już przed mandatami
Wiadomości Pikio - 20 Września 2015

Immunitet nie chroni już przed mandatami

Immunitet (sędziowski, poselski itp) nie będzie już chronił przed karami dotyczącymi wykroczeń drogowych. Nowe przepisy funkcjonują od ubiegłej soboty.

Prace nad nowelizacją kilku ustaw ograniczającą immunitety w kontekście wykroczeń drogowych trwały już od 2013 roku jednak dopiero w tym roku wchodzą w życie po podpisaniu przez prezydenta. Znowelizowane ustawy to ustawa o prokuraturze, o ustroju sądów powszechnych, o wykonywaniu mandatu posła i senatora, o ochronie danych osobowych, o Instytucie Pamięci Narodowej oraz o Rzeczniku Praw Dziecka. Dotychczas było tak, że zgodę na pociągnięcie osób chronionych immunitetem musiał wyrazić sejm w przypadku posła oraz Rzecznika Praw Dziecka, GIODO i szefa IPN, w przypadku senatora Senat, a w przypadku sędziego czy prokuratora odpowiadali oni jedynie dyscyplinarnie. Według znowelizowanych ustaw posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorowie, GIODO itp. wraz z przyjęciem przez nich mandatu za wykroczenie drogowe będą wyrażać automatycznie zgodę na pociągniecie ich do odpowiedzialności w tej właśnie formie.Polub pikio.pl by być na bieżąco!
Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:bh, źródło: tvp info

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News