Polacy przyzwyczajeni są do pogody umiarkowanej. Tym razem do naszych granic zbliża się kataklizm, który przywodzi skojarzenia z sierpniowymi nawałnicami. Zagrożeni są ludzie i ich mienie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla połowy Polski. Na północy kraju ostrzeżenia mają najwyższy możliwy stopień. Niebezpieczeństwo jest zatem bardzo duże. Alarmy podawane są z orientacyjnymi godzinami pierwszego uderzenia i końca zagrożenia. Jednak niebezpieczne wichury i nawałnice mogą uderzyć także później.

Najwyższy (trzeci) stopień ostrzeżeń przed silnym wiatrem obejmuje wschodnią linię brzegową. IMGW informuje, że w środę od 13 do czwartkowego południa mogą występować sztormy w mocy 6-7 w skali Beauforta, w porywach do 8. Potem mogą nawet wzrosnąć do 8-9, w porywach do 10 w skali Beauforta.

Podobnie niebezpieczne i silne wiatry będą występować na pomorzu i całym regionie nadmorskim. Tam ostrzeżenia dotyczą wiatru, który  osiągnie nawet do 100 km/h. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 17 w środę do godziny 10 w czwartek.

Także zachodnia linia brzegowa zagrożona jest sztormami. Tam może wystąpić wiatr wiejący z prędkością 7-8, w porywach do 9 w 12-stopniowej skali Beauforta.

Alarmy IMGW obejmują cała zachodnią część kraju. Najniebezpieczniej, podobnie jak w sierpniu, będzie znów na pomorzu.

Źródło: imgw.pl

W strefie skażenia: Tak dziś wygląda Czarnobyl [ZOBACZ!]

Zobacz również