Właśnie wprowadzono ostrzeżenia najwyższego stopnia. Porażające informacje dla wielu Polaków

Właśnie wprowadzono ostrzeżenia najwyższego stopnia. Porażające informacje dla wielu Polaków Źródło: Pikio.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe najwyższego stopnia. Sytuacja atmosferyczna w Polsce jest w ostatnich dniach niezwykle niekorzystna. Prawie każdego dnia towarzyszą nam gwałtowne burze, nawałnice, porywisty wiatr i ulewne opady. Właściwie każdego dnia odnotowujemy ostrzeżenia przed zagrożeniem zdrowia i życia. Tak stało się również dziś.

Ulewne deszcze, które od kilku dni przechodzą nad krajem, przynoszą ze sobą duże zagrożenie hydrologiczne. Także w najbliższych dniach opady deszczu osiągną 30 mm na metr kwadratowy, a wiatr w porywach zawieje z prędkością nawet 75 km/h. To fatalna wiadomość dla mieszkańców okolic, w których ukształtowanie terenu uzależnione jest od biegu dużych rzek. Szczególnie trudną sytuację od kilku dni odnotowuje się na ziemiach nadwiślańskich. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś ostrzeżenia najwyższego stopnia.

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Znaczny wzrost poziomu wód Wisły zanotowany został w województwie lubelskim, w zlewni Wisły od ujścia Kamiennej do Dęblina. Rzeka przemieszcza się wezbranie spowodowane spływem wód opadowych oraz zwiększonymi odpływami ze zbiorników retencyjnych. Gwałtowne zwiększenie się poziomu wody może skutkować niebezpiecznymi podtopieniami i powodziami.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Meteorolodzy z IMGW prognozują, że na stacji Puławy-Azoty zostanie przekroczony stan alarmowy, a w okolicach Dęblina zanotowany zostanie stan powyżej poziomu ostrzegawczego. To jednak nie jedyne miejsca, których mieszkańcy powinni martwić się skutkami ostatnich ulew. Ostrzeżenia obowiązują do godziny 18:00 w sobotę.

Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano także dla województw opolskiego i śląskiego. Ulewy mogą spowodować gwałtowne i krótkotrwałe wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych oraz punktowo alarmowych. Wzrosty prognozowane są w zależności od pojawienia się burz nad terenem zlewni dopływów górnej Odry oraz w zlewniach zurbanizowanych i niekontrolowanych, gdzie zachodzi możliwość osiągnięcia wody brzegowej. Stany alarmowe obowiązują do godziny 12:00 w sobotę.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagły komunikat MZ zaskoczył Polaków. Nikt nie spodziewał się, że sytuacja tak wygląda

2. Krzysztof Jackowski odpowiedział na pytanie, które dręczy nas wszystkich. Dotyczy śmierci 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane przez IMGW dla województw łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Sytuacja pogodowa jest dynamiczna, lokalne deszcze mogą być na tyle intensywne, by stwarzać zagrożenie. W wielu powiatach pojawiły się alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niestety, nadeszła 2 fala, źle się dzieje. Sklepy właśnie wprowadzają limity na makaron, mąkę, mleko, papier inne, porażające doniesienia z Australii
  2. Media przekazały najgorszą informację. Nie żyje prawdziwa legenda, wspominają go tysiące osób z całego świata
  3. Pies codziennie wyglądał przez okno i patrzył w jedno miejsce. Gdy właściciel odkrył powód, nogi się pod nim ugięły
  4. Prawie każda pani domu popełnia karygodny błąd przy robieniu mizerii. Wystarczy zastosować sekretny trik naszych babć i dodać 1 składnik
  5. Szumowski zabrał głos ws. powrotu obostrzeń i narodowej kwarantanny. Ponure informacje dla wszystkich Polaków
  6. IMGW wydało alert. Prognozowane są groźne zjawiska, możliwe trąby powietrzne, 4 województwa szczególnie ucierpią

 

Źródło: TVN Meteo

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News