Iluzja optyczna potrafi nas zwieść.
screenshot Papilot
Jakub Kossakowski - 24 Maja 2020

Iluzja optyczna, z którą ludzki mózg sobie nie radzi. Gdy ludzie poznają prawdę, nie są w stanie uwierzyć

Czasami nasz mózg potrafi dać się zwieść. Iluzja optyczna może skutecznie omamić nasz zmysł wzroku. Ten niepozorny obrazek jest tego idealnym przykładem. Na pierwszy rzut oka nie ma w nim nic nadzwyczajnego, jednak skrywa on pewien sekret, w który ciężko uwierzyć.

Iluzja optyczna niejednokrotnie sprawiała, że nasz umysł nie potrafił jej dostrzec. Nie inaczej jest w przypadku obrazu, na którym znajdują się czarno-białe kwadraty przedzielone liniami. Okazuje się, że są one inne niż mogłoby się początkowo wydawać.

Gwałt sąsiadSąsiad porwał 16-latkę i kilkukrotnie zgwałcił. Jej dramat trwa od lat, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Niezwykła iluzja optyczna oszukuje nasz mózg

Prawdopodobnie każdy zetknął się z obrazkami, które początkowo nie wzbudzają większych zastrzeżeń i dopiero po czasie można odkryć ich prawdziwą naturę. Iluzja optyczna może przybrać najróżniejsze formy. Każda z nich opiera się na błędnej interpretacji obrazu pod wpływem takich czynników jak kontrast, cienie lub kolory.

Iluzja optyczna mimowolnie wprowadza nasz mózg w błędny tok myślenia. Wszystko przez mechanizmy działania percepcji, które ułatwiają nam postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Niektóre obrazy spełniające określone warunki przyczyniają się do stworzenia pozorów, które przypominają autentyczne wrażenia wizualne. Tak właśnie dzieje się w przypadku tego obrazka. Co w nim jest pozorne?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ślub Isabell Dibble62-latka przez przypadek napisała do 26-latka. Po kilku miesiącach wzięli ślub, rodzina drży ze strachuCzytaj dalej

Jaki sekret skrywa ten obrazek?

Ostatnio przedstawialiśmy obraz, na którym można było dostrzec różne rzeczy mówiące wiele o naszej osobowości. Tym razem mamy do czynienia z formą wizualną, która skutecznie oszukuje nasz mózg. Iluzja optyczna sprawia, że dostrzegamy czarno-białe kwadraty przedzielone liniami, które są przekrzywione. Jaka jest prawda?

Linie oddzielające kwadraty są względem siebie równoległe. Można to sprawdzić przy użyciu przedmiotu o prostej krawędzi. Wiele osób na widok tej zagadki nie może uwierzyć, że krzywizna to wyłącznie iluzja optyczna. Nasz mózg dał się oszukać przez kolorystykę, która została zawarta na obrazku. Czarne i białe kwadraty rozmieszczone naprzemiennie i przedzielone szarymi, poziomymi liniami sprawiają, że umysł daje się zwieść.

Dzisiaj grzeje:

1. Ognisko koronawirusa w kościele. 40 osób zakażonych po nabożeństwie
2. W środę rząd podjął decyzje. Możesz stracić ogromne pieniądze, rewolucja dla polskich obywateli

Z całą pewnością ta iluzja optyczna może zostać uznana za interesującą ciekawostkę, która idealnie pokazuje, jak łatwo może zostać oszukanym przez nasz mózg. Mechanizmy nim rządzące posiadają pewne uproszczenia, pomagające nam łatwiej odbierać otaczającą rzeczywistość. Jednak przyczyniają się one również do powstawania pewnych błędów - czego najlepszym przykładem jest ten właśnie obrazek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Depresja występuje coraz częściej. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?
  2. Smutna wiadomość z samego rana. Znany piłkarz nie żyje. Zginął w tragicznym wypadku, miał tylko 45 lat
  3. Rząd zniesie bardzo uciążliwy zakaz w trzech fazach. Pierwsza rusza już 1 czerwca, jest powód do radości
  4. Genialny i bardzo prosty trik z cytryną, którego prawie nikt nie zna. Już nigdy nie zrobisz inaczej
  5. Dopiero poluzowali obostrzenia. 50 klientów restauracji w kwarantannie, co najmniej 7 zakażonych
  6. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać

Mąż list żonaMąż napisał do żony list z żądaniem rozwodu. Mistrzowska riposta kobiety wbiła go w fotelCzytaj dalej

Źródło: Wikipedia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News