Ile żyją koty? Proces starzenia u kotów

Ile żyją koty? Proces starzenia u kotów Źródło: Pixabay.com/Alexas_Fotos

Ile żyją koty? Każdy właściciel zadaje sobie to pytanie i chciałby, aby jego pupil żył jak najdłużej. Jednak długość kociego żywota jest uzależniona od wielu czynników. Każdy opiekun powinien przestrzegać kilku ważnych zasad.

Ile żyją koty domowe - dachowce?

Długość kociego życia zdecydowanie się wydłuża, jeśli zwierzak przebywa w domu. Dzikie koty zazwyczaj dożywają 8 lat, co jest bardzo dobrym wynikiem, bo w kocim świecie to "wiek podeszły". Te, które mają właściciela, potrafią dożyć nawet 17 lat. W zależności od ich kondycji, diety i różnych chorób przewlekłych - ich życie może się skrócić do 12 lub 14 lat. 

Odpowiednia opieka wraz z częstymi wizytami u weterynarza pozwolą cieszyć się długim życiem każdego kota. Najważniejszym elementem jest zbilansowana dieta, która uchroni kota przed otyłością, a jednocześnie dostarczy mu wszystkich niezbędnych elementów odżywczych. Jeśli do tego zapewni się pupilowi miejsce do biegania oraz odpowiednią ilość ruchu, czworonóg z pewnością pożyje bardzo długo.

Ile żyją koty po sterylizacji?

Wśród opiekunów kotów często pojawia się opinia, że sterylizacja skraca długość życia tych zwierząt. Zabieg nie żadnego wpływu na życie kota. Każdy domowy pupil powinien go przejść. Bez cyklicznych rui życie zarówno zwierzaka, jak i właściciela będzie o wiele spokojniejsze.

Ile żyje kot wychodzący?

Kot, który regularnie wychodzi na zewnątrz, może żyć krócej niż gdyby nie wychodził z domu. Dzieje się tak dlatego, że podczas swoich wędrówek zwierzę może spotkać wiele niebezpieczeństw - pędzące samochody, trujące przekąski czy inne zwierzęta, które będą z nim walczyć. Każda przygoda pupila może się skończyć tragicznie, dlatego lepiej, aby każdy kot pozostał w domu.

Ile żyje kot na wsi?

Koty wiejskie zazwyczaj są kotami łownymi - ich zadaniem jest łapanie małych szkodników, takich jak myszy, szczury czy nornice. Takie zwierzęta są tak samo zagrożone, jak ich wychodzący koledzy w mieście. Jeśli zwierzak będzie miał pecha, może nie dożyć sędziwego wieku. Dotyczy to zwłaszcza młodych kotów, które nie mają jeszcze tyle doświadczenia w radzeniu sobie z otoczeniem.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News