Ile zarabiają programiści i na czym polega ich praca? Ich doniesienia zaskoczą wielu

Ile zarabiają programiści i na czym polega ich praca? Ich doniesienia zaskoczą wielu Źródło: Unsplash/Ilya Pavlov

Ile zarabiają programiści? To pytanie postawiono kilku osobom pracującym w zawodzie. Szczerze mówią o doświadczeniu na polskim rynku, opowiadają, jak wygląda ich praca i relacje w zawodzie.

Ile zarabiają programiści to pytanie, które nieraz stawiał sobie młody człowiek przed wyborem studiów. Niektórzy obawiają się, że na informatyce przytłoczy ich ogólnie nielubiana matematyka, inni postanawiają przezwyciężyć swoją niechęć do przedmiotu w nadziei na astronomiczne kwoty, jakie podobno zarabiają programiści. Z okazji Dna Programisty przypadającego na 256-ty dzień w roku odpowiedzi udzielają sami zainteresowani.

Ile zarabiają programiści w Polsce?

Przed zastanawianiem się na temat zarobków, należy pomyśleć o tym, w jaki sposób pracują programiści. To zawód, który wydaje się złudnie prosty i przyjemny - w końcu wystarczy siedzieć przed komputerem i stukać w klawiaturę. Bycie programistą wymaga też jednak dużej wiedzy merytorycznej i przede wszystkim umiejętności komunikacji z innymi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

- Kiedy przychodzi do nas jakiś człowiek, przede wszystkim musimy sprawdzić, czy ma odpowiednią wiedzę merytoryczną. Oprócz tego sprawdzić, jak potrafi się komunikować z ludźmi, ponieważ programiści nie pracują nigdy sami - opowiada jeden z udzielających wywiadu Onetowi. 

Jak więc wygląda typowy dzień pracy programisty? Jak się okazuje, zależy to od jego stażu na stanowisku. Młodsi programiści mają zupełnie inne obowiązki, niż ich starsi koledzy.

- Młodsi stażem pewnie przychodzą rano, piją kawę, programują, jedzą obiad, programują i idą do domu. W przypadku starszych stażem jest trochę inaczej, bo oni przychodzą, piją kawę, idą na spotkania, jedzą obiad, idą na spotkania, w międzyczasie oglądają kod, który stworzyli młodsi koledzy - opowiada. 

Dużo czasu poświęcają konsultacjom z klientami, którzy - jak wyznają - stanowią najważniejszy element produktu, który dostarczają. Poza tym muszą dogadywać się z ludźmi zajmującymi się grafiką, którzy - chociaż nieraz mają wygórowane oczekiwania, nieraz zakrawające na zachcianki - zazwyczaj wiedzą, czego mogą od nich żądać. 

Dodatkowym elementem pracy programisty mogą stać się nieregularne godziny - o ile spotkania należy odbywać za dnia, kiedy wszyscy znajdują się w biurze, niektórzy preferują kodować po zmroku, kiedy nikt im nie przeszkodzi w pracy.

Dzisiaj grzeje: 1. Tak teraz wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka. Bardzo smutny widok
2. Ksiądz nie wiedział, co ma zrobić. Panna młoda przez niego odwołała ślub w ostatnim momencie

Dopiero wiedząc to wszystko, można zapytać, co otrzymują za ten nakład pracy - a mówią, że jeżeli o zarobki chodzi, nie mają na co narzekać, chociaż - jak wyznaje jeden z nich - "zawsze może być lepiej". W pracy czekają na nich benefity, a ponadto pracodawcy są skłonni walczyć o najlepszych. Choć konkretne kwoty nie zostały podane, są one znacznie powyżej średniej krajowej. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek 
  2. Gwiazdor Polsatu chorował na nowotwór. NIKOMU nie powiedział o śmiertelnej chorobie, walczył w samotności
  3. Odrzucił zaloty Margaret, a teraz zaśpiewał przed nią w "The Voice of Poland". Reakcja trenerki? "On mnie nie chciał!"
  4. 10-latka upuściła niemowlaka, później go nadepnęła. Za jego zabicie odpowie jak dorosła
  5. Mąż przez 21 lat ukrywał przed nią tajemnicę. Gdy poznała okrutną prawdę, chciała spalić wszystkie jego rzeczy 

źródło: onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News