Ile zarabia żołnierz
YouTube
Jan Odyniec - 21 Lutego 2019

Ile zarabia żołnierz zawodowy? Spełnienie marzeń, czy wielkie rozczarowanie?

Ile zarabia żołnierz zawodowy w Wojsku Polskim? Obrona państwa należy do najbardziej ryzykownych profesji, co prowadzi do domysłów o solidnym wynagrodzeniu. Szczególne intryguje opinię publiczną to, ile zarabia żołnierz na misji zagranicznej - tam, gdzie dochodzi do faktycznej walki zbrojnej. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

Ile zarabia żołnierz zawodowy w regularnych formacjach?

Żołnierze w służbie naszego państwa otrzymali od bieżącego miesiąca podwyżki. Zgodnie z nową siatką wynagrodzeń szeregowy żołnierz otrzyma wynagrodzenie wyższe o około 14 procent, a oficerski żołd wzrośnie o około 10 procent. Daje to w uśrednieniu 450 złotych podwyżki dla obydwu grup zawodowych żołnierzy. Najmniejsze podwyżki otrzymają generałowie - od 200 do 350 złotych. Średnia zarobków w Wojsku Polskim wzrosła tym samym do około 5500 złotych brutto. Nie zmienia to faktu, że służba w jednostkach liniowych jest jedną z najmniej opłacalnych form służby mundurowej. Lwia część żołnierzy zarabia podobnie co celnicy, policjanci czy strażacy.

Pensje plasują się w przybliżeniu w następujący sposób: szeregowi: 3600 zł brutto (podwyżka z 3200-3250); podoficerowie - 4100 do 4900 zł brutto; oficerowie - od 5000 do 9400 złotych brutto; generałowie - 9700 do 15300 zł brutto. Do wszystkiego należy doliczyć dodatki: za wieloletnią służbę (3% więcej do wynagrodzenia co każde 3 lata służby), za wykonywanie lotów lub rozminowanie terenu. Oprócz tego: odprawy, roczne świadczenie wypłacane dla odchodzącego po co najmniej 15 latach służby, nagrody jubileuszowe, trzynastki. Wojskowy lekarz dostaje 1500 złotych dodatku. To tylko przykłady - wszystkich dodatków nie sposób tu wymienić. Pełna lista jest dostępna na stronach rządowych.

Ile zarabia żołnierz na misji zagranicznej?

Inaczej wygląda sprawa w przypadku uczestniczenia w zagranicznej misji. Jest ich cała plejada - stabilizacyjne, humanitarne, pokojowe, obserwacyjne oraz - wzbudzające naturalnie największe emocje - misje wojenne. W przypadku najbardziej niebezpiecznej destynacji, w którą wysyłani są polscy żołnierze - Afganistanu - zarobki kształtują się od ośmiu do dwudziestu paru tysięcy złotych brutto. Najbliżej średniej leżą zarobki kapitana - około jedenastu tysięcy złotych. Dochodzą do tego dodatki za wykonywanie misji poza bazą macierzystą i inne - na przykład za kontakt z materiałami wybuchowymi. Żołnierze uczestniczący na pozostałych misjach, jak np. misja NATO w Kosowie albo unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej również mogą liczyć na apanaże wyższe niż koledzy w jednostkach położonych w Polsce.

Ile zarabia żołnierz GROMu? Ryzykowna służba popłaca

Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego - w skrócie GROM - to najbardziej elitarna formacja wojskowa Wojska Polskiego. Dostaje się co dziesiąty spośród najlepszych ochotników. Formacja stawiana jest w absolutnej światowej czołówce sił specjalnych. Mordercze wyszkolenie, niemające prawie nic wspólnego z musztrą w regularnej armii, oraz jedne z najbardziej niebezpiecznych zadań, jakie można wykonywać - odbijanie zakładników, likwidacja ciężko uzbrojonych terrorystów i tym podobne - idą w parze z odpowiednio wyższymi zarobkami. Za służbę w GROM przysługuje nadzwyczajny dodatek. Przed waloryzacją zarządzoną przez prezydenta Komorowskiego w 2015 roku wynosił ledwie 450 złotych. Obecnie wynosi on od 1200 do 3300 złotych. Do tego dochodzą oczywiście pozostałe dodatki należne żołnierzom "normalnych" formacji.

Zmiany, wprowadzone w ostatnich latach w wynagrodzeniach wojskowych, zmierzają do poprawy morale oraz przyciągnięcia nowych ochotników do służby zawodowej. Sytuacja znacznie się poprawiła w związku z niedawnymi podwyżkami ministra Błaszczaka. Miejmy nadzieję, że przyciągnie to do wojska najlepszych i najambitniejszych, by poziom zbliżył się do światowej ekstraklasy.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
  2. Ile zarabia maszynista PKP? Czy w Pendolino zarabia się lepiej?
  3. Ile zarabia logistyk w Polsce? Po technikum może być ciężko
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News