Ile zarabia wójt w Polsce? Gospodarze gmin mają przede wszystkim służyć

Ile zarabia wójt w Polsce? Gospodarze gmin mają przede wszystkim służyć Źródło: Wikipedia

Ile zarabia wójt? Ile zarabia przedstawiciel miejscowości, którego wybieramy co cztery lata i który musi pracować na rzecz mieszkańców swojej gminy? Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w niniejszym artykule.

Ile zarabia wójt? Czy wysokość jego zarobków jest jednakowa w każdym regionie Polski?

Wysokość wynagrodzenia wójta jest zależna od ustaleń rady gminy, która decyduje o tym, ile zarobi gospodarz samorządu. Decyzja, którą podejmuje rada gminy, jest ograniczona ustawą o pracownikach samorządowych, która mówi, że maksymalna wysokość wynagrodzenia wójta jest uzależniona od kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej i nie może przekraczać siedmiokrotności kwoty bazowej.

Kwota bazowa w 2018 roku wynosiła 1789,42 zł. W związku z tym zarobki wójtów nie mogą przewyższać 12 525,94 zł brutto. Oprócz miesięcznego wynagrodzenia pracownik samorządowy może liczyć na trzynastkę, wynoszącą 8,5% rocznego wynagrodzenia, czy nagrody jubileuszowe. Poza pensją zasadniczą należy jeszcze zwrócić uwagę na dodatki, na przykład dodatek za wysługę lat, funkcyjny, czy specjalny, a także premie i nagrody.

Wójt - ile zarabia?

Podaliśmy już maksymalną kwotę wynagrodzenia wójta, jednak warto zdawać sobie sprawę, że rzadko kiedy właśnie takie kwoty wchodzą w grę przy obejmowaniu stanowiska. Wynagrodzenie zasadnicze wójta gminy powyżej 100 tys. mieszkańców wynosi od 4800 do 6200 zł. W gminie między 15 a 100 tys. mieszkańców to zarobki rzędu 4,5-6 tys., poniżej 15 tys. - między 4200 a 5900 zł.

Jak wspominaliśmy, wójtom przysługują dodatki: funkcyjny i specjalny. Dodatek specjalny może wynosić od 1900 do 2100 zł w zależności od liczebności mieszkańców gminy. Dodatek specjalny jest w kwocie wynoszącej co najmniej 20% i nieprzekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Zarobki wójta, burmistrza i prezydenta miasta

Rada gminy ustala również wysokość wynagrodzenia burmistrzów i prezydentów miast, stosownie do zajmowanego stanowiska i posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Jak przedstawiają się zarobki na tych stanowiskach samorządowych:

  • prezydent Warszawy - 6500 zł i jest to kwota stała,
  • prezydent miasta na prawach powiatu: powyżej 300 tys. mieszkańców - od 4800 do 6200 zł, do 300 tys. mieszkańców - od 4800 do 6200 zł,
  • wójt, burmistrz w gminie - między 4200 a 6200 zł, na tej samej zasadzie co zarobki wójtów, zarobki burmistrzów są zależne od wielkości gminy,
  • burmistrz dzielnicy Warszawy: powyżej 100 tys. mieszkańców - od 2600 do 6200 zł, do 100 tys. - od 2400 do 6000 zł.

Wysokość wynagrodzenia wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast nie zależy od zajmowanego stanowiska, a od wielkości gminy, w której piastują swój urząd. Lokalni politycy dobrze zarabiają na swoich posadach, jednak należy pamiętać, że są niejako społecznie odpowiedzialni za sytuację w gminie. Są wybierani przez nas, ale też mają dla nas działać.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia przedszkolanka w prywatnym przedszkolu w Warszawie?
  2. Ile zarabia logistyk w Polsce? Po technikum może być ciężko
  3. Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce, a ile za granicą?
  4. Ile zarabia trener personalny w Polsce? Na siłowni bez niego ani rusz
  5. Ile zarabia fotograf ślubny? W Polsce się to opłaca
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News