Ile zarabia ratownik wodny? Niskie zarobki za dużą odpowiedzialność

Ile zarabia ratownik wodny? Niskie zarobki za dużą odpowiedzialność Źródło: barksdale.af.mil/News/Features/Display/Article/322227/saving-lives-barksdale-lifeguards/

Ile zarabia ratownik wodny? Co należy do obowiązków pracowników WOPRu? Ich zawód wiąże się z dużą odpowiedzialnością moralną, za którą idzie również odpowiedzialność prawna. Czy ich wynagrodzenie jest odpowiednie do tego, jaką pełnią funkcję? W końcu to oni chronią nas i nasze dzieci przed śmiercią.

Ile zarabia ratownik wodny? Aby nim zostać, należy ukończyć kurs państwowy, który upoważnia do pracy na kąpieliskach, pływalniach krytych i odkrytych oraz w czasie imprez na lub nad wodą, tak wynika z uchwały zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownik wodny ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo osób przebywających na obszarach wodnych.To bardzo perspektywiczny zawód, istnieje od wielu lat i mało prawdopodobne jest to, żeby ludzie byli w nim zastąpieni przez roboty, a baseny i akweny wodne stają się coraz popularniejsze, można więc przypuszczać, że branża ta będzie się rozwijać. 

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na ratownika wodnego? Przede wszystkim być osobą pełnoletnia, mieć dobry stan zdrowia i najważniejsze - umieć pływać. Kurs składa się w dwóch etapów: część teoretyczna i praktyczna. Część praktyczna może być prawdziwym wyzwaniem, ponieważ nie godzi się na błędy:

 • przepłynąć 400 metrów stylem dowolnym,
 • przepłynąć 20 metrów pod wodą,
 • przepłynąć 50 m z głową nad powierzchnią wody,
 • przepłynąć ratowniczą łodzią wiosłową lub kajakiem 75 m w linii prostej,
 • przeprowadzić symulowaną akcję ratowniczą,
 • holowanie tonącego,
 • wydobycie tonącego na brzeg i udzielenie mu pierwszej pomocy.

Jeśli kandydat popełni błąd, może uśmiercić człowieka, nie może dojść do takiej sytuacji, więc jeden błąd skutkuje niezaliczeniem kursu. 

Ratownik wodny. Zarobki zależą od miejsca pracy

W okresie wakacyjnym plaże pękają w szwach, na każdym strzeżonym kąpielisku musi znaleźć się ratownik, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem plażowiczów, to samo dzieje się na basenach otwartych. Pustkami świecą natomiast baseny kryte, jednak i tam muszą czuwać ratownicy. Praca jednych i drugich różnią się przede wszystkim sezonowością, wielu ratowników zatrudnionych na basenach, w lecie biorą urlop, tylko po to, żeby zarabiać w czasie urlopu nad morzem lub innych kurortach nadwodnych.

 - Jeśli ratownik pracuje przez 248 godzin w miesiącu, jest w stanie wyciągnąć ponad 4 tysiące złotych brutto, a w przypadku studentów, którzy odprowadzają jedynie składkę zdrowotną, może to być jeszcze więcej. Zarobki osób w tej służbie oscylują wokół najniższej krajowej - informował prezes WOPR w województwie kujawsko-pomorskiego. 

Średnia płaca w tym zawodzie to około 2200 złotych brutto to najniższa krajowa, która w żadnym wypadku nie odzwierciedla ich odpowiedzialności, przecież ratownicy odpowiadają za zdrowie i życie nasze i naszych bliskich, kiedy spędzamy wolny czas nad wodą.

Ile zarabia ratownik wodny na basenie w Polsce i za granicą?

W Polsce ratownicy zarabiają między 2 a 3 tysiące brutto, a jak przedstawia się ta sytuacja poza naszymi granicami? Pracownicy, którzy posiadają niezbędne uprawnienia, często decydują się na wyjazd. W Niemczech ratownik zarabia około 10 euro za godzinę, często w okresie wakacyjnych zapewnione mają również zakwaterowanie, czyli największy ponoszony koszt.

Ratownicy z Europy są bardzo cenieni za oceanem, za ich profesjonalizm i pracowitość, ich wynagrodzenie za godzinę pracy może dochodzić do kilkunastu dolarów. Dużo więcej zarabiają instruktorzy, którzy oprócz pilnowania bezpieczeństwa na kąpieliskach, mają uprawnienia i predyspozycję do nauki pływania. Ich zarobki sięgają nawet 40 dolarów za godzinę nauki.

Szacujemy, że mamy nieobsadzonych 50 stanowisk. Ratownicy wolą szukać zatrudnienia na pływalniach i w parkach wodnych, które działają przez dwanaście, a nie tylko trzy miesiące w roku - mówi pracownik zarządu głównego WOPR.

 1. Agnieszka Radwańska wzięła ślub? Kim jest tajemniczy partner gwiazdy?
 2. Jak wygląda Magda Gessler w bikini? Mamy zdjęcia!
 3. Klaudia Halejcio: bez makijażu, dziecko, rodzice, jak schudła, z kim jest?
 4. Jak kiedyś wyglądała Agnieszka Radwańska? Gwiazda nie mówi o operacjach plastycznych
 5. Julia Czerkawski jest córką słynnej aktorki. Z kim Izabella Scorupco ma dziecko?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News