Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące

Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące Źródło: fot. Wikimedia Commons/A. Mitura/MSWiA

Ile zarabia prezydent Polski? Andrzej Duda może pochwalić się niebagatelnymi zarobkami. Z czego jednak wynika pensja głowy państwa? Ile zarabia prezydent na emeryturze? Jak zmieniają się zarobki prezydenta w kolejnych latach?

Ile zarabia prezydent Polski 2019?

Ile zarabia prezydent Polski w 2019 roku? Tegoroczna pensja Andrzeja Dudy wyznaczona została przez ustawę budżetową, którą prezydent podpisał 31 stycznia. Wynika to z faktu, że o pensji głowy państwa stanowi kwota wynagrodzenia zasadniczego określana co roku właśnie w tej ustawie. W 2018 roku miesięczna pensja prezydenta wynosiła w sumie ok 20 138 zł brutto, czyli ponad 14 tys. zł "na rękę". Ta kwota co roku się nieznacznie zmienia, jej wahania zależą bowiem od wzrostu pensji minimalnej oraz wartości inflacji.

Zarobki prezydenta Polski. Ile zarabia prezydent w Polsce?

Zarobki prezydenta Polski regulowane są zgodnie z ustawą o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W związku z tym głowa państwa nie może wyznaczyć sobie pensji dowolnej wysokości. Nie mają takiej możliwości także parlamentarzyści, którzy muszą określić konkretną kwotę w zgodzie z ustawą. Z tego powodu prezydent Polski zarabia zazwyczaj ok. 20 tys. zł, nawet jeśli pracownicy jego kancelarii mogą pobierać znacznie wyższe pensje. Niejednokrotnie w mediach podkreślano fakt, że są w Polsce urzędnicy i pracownicy spółek Skarbu Państwa, którzy pobierają pensję znacznie wyższą niż zarobki prezydenta Polski. Warto podkreślić, że urzędujący prezydent Andrzej Duda miał już okazję zarabiać znacznie więcej pieniędzy. Zanim objął urząd głowy państwa, Andrzej Duda był europarlamentarzystą. Sprawując ten urząd pobierał pensję w wysokości 8 tys. euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok 32 tys. zł miesięcznie.

Jak zarabia prezydent

Jak wspomniano wcześniej, zarobki prezydenta regulowane są przez ustawy. Akty prawne, które wpływają na wysokość pensji głowy państwa to: ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe z dnia 31 lipca 1981 r. oraz ustawa budżetowa. Ta ostatnia uchwalana jest co roku. Ta pierwsza określa ile razy ma być pomnożona kwota wynagrodzenia zasadniczego. Ustawa budżetowa określa dokładnie wysokość wynagrodzenia zasadniczego w danym roku. Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach najważniejszych osób w państwie prezydent pobiera pensję zasadniczą równą siedmiokrotności kwoty bazowej. Pensja zasadnicza prezydenta to niecałe 12,5 tys. zł. Zgodnie z ustawą do tej kwoty dolicza się: dodatek funkcyjny wynoszący trzykrotność kwoty bazowej co daje ok 5300 zł. Wraz z dodatkiem za wysługę lat prezydent pobiera pensję przekraczającą 20 tys. zł brutto.

Zarobki prezydenta na emeryturze

Prezydent Polski pobiera wynagrodzenie nie tylko wówczas, kiedy spełnia swój urząd. Także po zakończeniu prezydentury byłej głowie państwa przysługuje wynagrodzenie, które także określa akt prawny - ustawa o dożywotnim uposażeniu byłego prezydenta RP. Zarobki prezydenta na emeryturze - czyli po zakończeniu prezydentury - nie są tak wysokie, jak podczas sprawowania funkcji. Jednak nadal mogą być bardzo zachęcające, zwłaszcza, że państwo zobowiązane jest wypłacać wspomniane uposażenie do śmierci byłego prezydenta. Były prezydent Bronisław Komorowski pobiera na przykład ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie. Ta kwota, chociaż znacznie niższa od pensji podczas pełnienia funkcji głowy państwa, nadal jest imponująca. Ponadto każdy były prezydent ma prawo prowadzić swoje biuro, które także ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa. Były prezydent pobiera na ten cel ok. 12 tys. zł miesięcznie. Należy podkreślić, że byli prezydenci Polski często prócz uposażenia z budżetu, zarabiają także na wykładach i spotkaniach, które są z nimi organizowane w Polsce i na świecie. Swego czasu były prezydent Lech Wałęsa przyznał, że za jeden wykład potrafi "zgarnąć" nawet 340 tys. zł. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia Jerzy Owsiak? Prezes WOŚP zaskakuje
  2. Proboszcz pensja: Ile zarabiają w Polsce?
  3. Ile zarabia notariusz? Można zarobić krocie na prostej pracy
Następny artykuł