Ile zarabia poseł w Polsce? Te kwoty są PORAŻAJĄCE

Ile zarabia poseł w Polsce? Te kwoty są PORAŻAJĄCE Źródło: IPN

Ile zarabia poseł na Sejm RP? Wiele mówi się o niebotycznych kwotach, jakie stanowią kwoty diet i pensji polskich parlamentarzystów. Spróbujmy doprecyzować pojawiające się z różnych stron informacje na temat poselskich uposażeń. Ile zarabia poseł w Polsce, a ile w Brukseli?

Ile zarabia poseł w Polsce? Stan na 2019 rok

Ile zarabia poseł - to nieśmiertelny temat dyskusji na rodzinnych uroczystościach, na parkowych ławkach i na szpaltach gazet. W ostatnich latach spekuluje się sporo także na temat tego, ile zarabia poseł europarlamentu. Przyjrzyjmy się najpierw sytuacji w kraju. Za rządów obecnej ekipy uległa ona bowiem zmianie. Posłowie, zgodnie z deklaracjami Jarosława Kaczyńskiego, zarabiają o 20% mniej od czasu kontrowersji związanych z wysokimi nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło. Polscy posłowie zarabiają zatem około 8 tysięcy złotych brutto (obcięte z dziesięciu tysięcy), do czego dochodzi dieta w wysokości 25% pensji. Doliczyć do tego należy fundusz w wysokości do 11 tysięcy złotych na prowadzenie biura.

Ile zarabia poseł na Sejm RP? Aktualne informacje

Zdefiniowania wymaga termin "dieta". Jest to kwota udzielania parlamentarzyście na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem mandatu. Reguluje to ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora uchwalona w 1996 roku. Środki te nie podlegają opodatkowaniu i nie muszą być w żaden sposób rozliczane. Inaczej sytuacja rysuje się w kwestii funduszu na prowadzeniu biura - obowiązkiem posła czy senatora jest założenie takiego biura w swoim okręgu i rozliczanie całej kwoty, która nie może być przeznaczona na żaden inny cel.

Co ciekawe, pensja poselska w odróżnieniu od diety i środków na biuro, nie przysługuje każdemu. Na ośmiotysięczną pensję mogą liczyć wyłącznie ci deputowani, którzy na czas swojej kadencji nie będą pracować nigdzie indziej ani prowadzić działalności gospodarczej - są to tak zwani zawodowi posłowie i senatorowie. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy z posłów posiada bardzo wygodną finansową poduszkę, jeśli coś pójdzie "nie tak". Ponadto, posłowie i senatorowie mogą pobierać emerytury, gdy przekroczą odpowiedni wiek - wysokie świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pobierają m.in. Stefan Niesiołowski oraz Jarosław Kaczyński.

Ile zarabia poseł europarlamentu? Bardzo wysokie kwoty

Kwoty wynagrodzeń europosłów prezentują się, w porównaniu z polskim Sejmem, fantastycznie. Wysłannik do Parlamentu Europejskiego inkasuje miesięcznie nieco ponad osiem tysięcy euro brutto. Pomnóżmy to przez kurs euro, a otrzymamy kwotę w okolicach 35 tysięcy złotych pensji! Do tego dochodzi oczywiście dieta, dodatek na prowadzenie biura oraz dodatkowy bonus na pokrycie kosztów podróży. Wyjątkowo atrakcyjnym przywilejem jest także prawo do emerytury i odprawy. 

Statut Parlamentu Europejskiego określa jednolite wynagrodzenie dla wszystkich jego członków. Po odliczeniu unijnych podatków jest to około 6700 euro. Jest to ułamek 38,3% od podstawowego wynagrodzenia sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Poseł, który uczestniczy w co najmniej połowie posiedzeń, otrzymuje ponadto zwrot kosztów ponoszonych w kraju, takich jak biuro czy opłaty za telefon. Jest to około 4400 euro miesięcznie. Łączne zarobki europarlamentarzysty wynoszą zatem niemal 50 tysięcy złotych miesięcznie netto!

Nie wspomnieliśmy jeszcze o tzw. kilometrówce - pół euro za kilometr przejechany w ramach obowiązków - oraz diecie za udział w obradach w wysokości 313 euro za każdy dzień obecności. Po zakończeniu aktywności w PE poseł ma prawo do odprawy w wysokości miesięcznej jednej pensji za każdy odsłużony rok oraz emerytury dopóty, dopóki nie znajdzie sobie innej funkcji. Ma na to dwa lata.

Jak więc widać, zajęcie się debatami, komisjami i projektami ustaw może zapewnić niemal całkowite bezpieczeństwo finansowe. Wprowadzone przez rząd cięcia nie mają istotnego wpływu na tę sytuację.

CZYTAJ WIĘCEJ NA PIKIO.PL

  1. Ile zarabia stewardessa? Można zarobić niemałe pieniądze
  2. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg
  3. Ile zarabia nauczyciel? Ten zawód jest niedoceniany
Następny artykuł