Ile zarabia pielęgniarka w przychodni? Ich protest jest zrozumiały

Ile zarabia pielęgniarka w przychodni? Ich protest jest zrozumiały Źródło: Wikimedia

Ile zarabia pielęgniarka? Ile zarabia osoba, która opiekuje się chorymi w szpitalu i nie tylko? Czy jest to godziwie wynagradzana? Oprócz lekarzy w szpitalach pracują również one, pielęgniarki, często ich nie zauważamy, nie zauważamy jak wiele pracy, muszą włożyć opiekując się chorymi, pielęgnując tych, którzy tego potrzebują. Choć w 2019 roku miały dostać podwyżki, to czy pieniądze, które dostaną, będą wystarczające?

Ile zarabia pielęgniarka, to pytanie zadawało sobie wielu, w związku z niedawnym strajkiem przedstawicieli tego zawodu. W ogłoszeniach o pracę pielęgniarki mogą przebierać, przynajmniej jeśli spojrzymy na anonse zamieszczane w sieci. Część z nich znajduje się na stronie internetowej Okręgowej Izby Pielęgniarek. Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, w Polsce zarejestrowanych jest ok. 300 tys. pielęgniarek. Duża większość, jak nie wszyscy, przedstawiciele tego zawodu są niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń, a także warunków pracy. W związku z tym, w 2018 roku pielęgniarki przeprowadziły strajk, żądając podwyżek. Warto przyjrzeć się wynagrodzeniom tej grupy zawodowej, ponieważ jest to jedno z ważniejszych stanowisk w szpitalach, bez nich placówki medyczne ogarnąłby totalny chaos. W związku ze strajkiem w lipcu 2018 roku doszło do porozumienia pomiędzy pielęgniarkami a Ministrem Zdrowia i prezesem NFZ, na mocy którego między innymi włączono dotychczasowe dodatki do wynagrodzenia podstawowego, jego wzrostu w wysokości nie niższej niż 1200 zł miesięcznie w przeliczeniu na jeden pełen etat. Zmiany mają zajść najpóźniej do dnia 1 lipca 2019 roku.

Ile zarabia pielęgniarka w przychodni

Początkująca pielęgniarka może liczyć na wynagrodzenie rządu od 1800 - 2600 zł, zależy to głównie od kondycji finansowej szpitala, w którym pracuje. Średnie zarobki pielęgniarek i położnych to średnio 2,5 tys. zł. Osoby pracujące w przychodniach często nie mają specjalizacji, więc mogą liczyć na najniższe wynagrodzenie.

Ile zarabia pielęgniarka po licencjacie, a ile zarabia pielęgniarka po studiach magisterskich

Pielęgniarka lub położna z tytułem magistra i ze specjalizacją może liczyć na najwyższe zarobki, średnio to 3,2 tys. zł. Dodając do pensji podstawowej wszystkie dodatki, zarobki wzrastają do ok. 5,5 tys. zł. Jednak, kiedy nie ma ona specjalizacji, jej zarobki spadają do 2,8 tys. zł., to około 5000 zł pensji łącznej. Położna bez magistra, ale ze specjalizacją może liczyć na 2,8 tys. zł wynagrodzenia. Nie są to kwoty, które są rekompensatą trudów tej pracy. Sytuacja ta ma poprawić się do lipca 2019 roku, to właśnie wtedy upływa ostateczny termin podwyżek dla pielęgniarek. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia psycholog? Czy „lekarze duszy” są dobrze wynagradzani?
  3. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News