Ile zarabia nauczyciel? Ich pensja to nie rurki z kremem

Ile zarabia nauczyciel? Ich pensja to nie rurki z kremem Źródło: Wikimedia Commons/Kazimierz Mendlik

Ile zarabia nauczyciel? To pytanie w kontekście ostatnich wydarzeń i strajku przedstawicieli oświaty zadają sobie wszyscy. Czy naprawdę ich pensja jest aż tak niska? Zdania w tym względzie są mocno podzielone.

Ile zarabia nauczyciel? Rozmowy pomiędzy Związkiem Nauczycielstwa Polskiego a Ministerstwem Edukacji zakończyły się fiaskiem, a polskie społeczeństwo podzieliło się w opinii na temat strajku. Wiele osób w rzeczywistości nie zdaje sobie sprawy, ile zarabiają nauczyciele, ani ile godzin w ciągu miesiąca muszą przepracować. Jednak pozostaje niezaprzeczalnym faktem, że ta niezwykle istotna grupa społeczna zasługuje na jak najlepsze warunki.

Znaczna część nauczycieli próbuje wywrzeć na rządzie presję, otwarcie bojkotując egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty. Nie podoba się to znacznej części społeczeństwa. Jednakże ich postulaty znajdują duży odzew i bardzo możliwe, iż kierownictwo protestu próbuje powtórzyć sytuację z zeszłego roku. Wówczas podwyżki wywalczyły służby mundurowe, grożąc zbojkotowaniem obchodów stulecia niepodległości.

Ile zarabia nauczyciel? To zbyt mało za tę pracę?

Według danych, które podało ZNP pensja nauczyciela stażysty wynosi minimum 2538 złotych brutto. W przypadku kontraktu jest to nieco więcej - 2611 złotych, mianowania 2965. Najwięcej zarabia nauczyciel dyplomowany - 3483 zł. Należy jednak pamiętać, iż jest to pensja podstawowa, do której dochodzą różne dodatki, w zależności od wysokości wynagrodzenia podstawowego. Jednak te nie zawsze danej osobie przysługują, a sam ich poziom również pozostawia często wiele do życzenia.

Związkowcy zaznaczają, że pensje nauczycieli rosną bardzo wolno w porównaniu do innych grup zawodowych. Jednakże wiele osób zauważa, że sektor publiczny rządzi się swoimi prawami i nie podlega typowym prawom rynku. Jako że nauczyciele otrzymują pensje z budżetu państwa, zwiększenie ich pensji sprawi, że będą musiały zostać uszczuplone wydatki na coś innego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Rząd, w obecnej sytuacji, gdy zawarł w obietnicach przedwyborczych bogaty pakiet socjalny, nie może sobie pozwolić na zbyt dużą utratę środków. Pieniądze, które przeznaczyłby na pensje nauczycieli mogłyby okazać się brakującymi do realizacji obietnic wyborczych.

W chwili obecnej trudno przewidzieć, jak skończy się konflikt między ZNP a rządem. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia strajk najpewniej mocno się przedłuży, a wtedy trudno powiedzieć, co stanie się z uczniami w całej Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Siostra Wojciecha Szczęsnego zginęła tragicznie. Miała przed sobą całe życie
  2. Partner Agnieszki Fitkau-Perepeczki był młodszy od niej o 41 lat!
  3. Justyna Żyła znowu pierze brudy w telewizji. Alimenty, rozwód i kradzież 20 tysięcy
  4. Wstrząsająca wizja Jackowskiego o ogromnej katastrofie. Nie żyje 150 osób
  5. Dowbor oszalała? Ujawniono treść jej testamentu, będziecie w szoku, kto dostanie majątek
  6. Magda Gessler dopiero teraz opowiedziała o koszmarnej tragedii. Straciła dziecko

źródło: Radio Zet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News