Ile naprawdę zarabiają księża w Polsce? W końcu wyszło na jaw

Ile naprawdę zarabiają księża w Polsce? W końcu wyszło na jaw Źródło: shutterstock/Calamity Jane/

Ile zarabia ksiądz to kwestia, która zastanawia naprawdę wielu. W myślach Polaków co rusz przewija się to pytanie, jednak mało kto potrafi znaleźć na nie odpowiedź. Teraz prawda w końcu wyszła na jaw.

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Temat Kościoła, a przede wszystkim samych duchownych, co jakiś czas budzi w naszym kraju ogromne kontrowersje. W opinii publicznej przewija się naprawdę wiele wątków do dyskusji, a jednym z nich są właśnie zarobki kapłanów. W końcu wszyscy mogą poznać prawdę, która przez naprawdę długi czas pozostawała owiana tajemnicą. 

Ile zarabia ksiądz w Polsce? Prawda wreszcie wyszła na jaw

Doskonale znaną każdemu informacją jest to, że w Polsce Kościół jest wspierany przez państwo. To jednak nie oznacza, że opiewający niemal na 160 milionów złotych, roczny fundusz na to przeznaczany jest jedynym źródłem dochodów księży. Co więcej, jest to jedynie niewielka jego część. Z czego jeszcze zatem księżą biorą pieniądze? Składa się na to: taca zbierana w czasie mszy, koperty po kolędzie, datki, czy chociażby opłata za śluby i inne uroczystości. W skali roku zarobek może wynosić nawet 6 milionów złotych. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Jak podaje Super Express, powołując się na doniesienia Kardynała Kazimierza Nycza, suma rozlicza się na każdego księdza, a finalny dochód wychodzi naprawdę pokaźny, bowiem Kościół katolicki nie rozlicza się z takich datków. Każdy z 16,6 miliona wiernych, oczywiście regularnie deklarujących uczęszczanie do kościoła w ciągu roku, na tacę przeznacza statystycznie nieco ponad 360 złotych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Staruszka skrywała sekret przez całe życie. Dopiero po jej śmierci rodzina odkryła skrywaną TAJEMNICĘ

2. Po ujawnionych filmikach z bójki zrobiła się wielka afera. Wiadomo, co dalej z "Pięknymi i młodymi"

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poinformował, że w naszym kraju jest około 10 tysięcy parafii, w których jest około 21 tysięcy księży, czyli około 2 kapłanów na parafię. Wiernych jest natomiast średnio 1660. Jeżeli roczne wsparcie tacy na jedną osobę wynosi mniej więcej 360 złotych, a w skali miesiąca kwota wyniesie około 30 złotych, parafia może miesięcznie zarobić z tacy zarabia nawet 50 tysięcy złotych, co na jednego duchownego daje średnio wypłatę opiewającą na 25 tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że o takich zarobkach może pomarzyć niejeden biznesmen. Choć to oczywiście jedynie statystyki, rzucają światło na kontrowersyjną i interesującą kwestię zarobków duchownych. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę 
  2. Świadczenia idą do góry od stycznia. Nawet o 247 zł więcej miesięcznie
  3. Roksana Węgiel złapała za mikrofon obok stojącej Rodowicz. Marylę zdruzgotało
  4. Poszło na wizji Sylwestra z TVP, wszyscy przeoczyli. Zenek Martyniuk nagle osłupiał
  5. Naoczny świadek tragicznej śmierci Jantar przerywa milczenie po latach. Jego relacja jest przytłaczająca, trudno wytrzymać

Źródło: super express

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News