Ile zarabiają górnicy? Śmiertelnie niebezpieczna praca wciąż przyciąga chętnych

Ile zarabiają górnicy? Śmiertelnie niebezpieczna praca wciąż przyciąga chętnych Źródło: pixabay.com/ahtammar

Ile zarabia górnik? Codziennie naraża życie pracując pod ziemią. Kiedy Główny Urząd Statystyczny wyliczył, że zarabiają 13 tysięcy złotych brutto, górnicy byli oburzeni i nie dowierzali własnym oczom.

Ile zarabia górnik w Polsce

Ile zarabia górnik? Jeszcze kilka lat temu przedstawiciele tego zawodu zorganizowali głośną akcję, w której pokazywali swoje paski płacowe, na większości z nich widniało wynagrodzenie oscylujące wokół 2-3 tysięcy złotych netto. Wówczas byli krytykowani za to, że pokazują tylko podstawowe wynagrodzenie, które nie zawiera pozapłacowych dodatków. 

Z raportu firmy specjalizującej się w zbieraniu danych na temat płac w różnych branżach, wynika, że mediana zarobków to 4554 zł. W związku z tym co drugi górnik otrzymuje pensję  w granicach od 3493 do 6045 zł. Pensja zależy oczywiście od zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia w zawodzie.. Początkujący górnik na start dostaje około 3000 zł brutto, natomiast kierownik robót może liczyć na zarobki rządu nawet 15 000 zł brutto.

Ile zarabia górnik KGHM

Co ciekawe, zarząd KGHM wyliczył, że średnia pensja w spółce zajmującej się wydobyciem miedzi i srebra wynosi około 9 tysięcy zł. Ta kwota obejmuje wszystkie dodatki i nagrody oraz zyski z nadgodzin. Młodzi pracownicy dostają wynagrodzenie równe 2 tysięcy zł na rękę. Zarobki w KGHM wzrastają wraz ze stażem oraz awansem do wyższych grup zaszeregowania. Dla długoletnich pracowników przeznaczone są też dodatki stażowe do pensji podstawowej, przysługują im też nagrody jubileuszowe, trzynasta pensja z okazji Dnia Górnika, czyli Barbórki, a także odprawy emerytalno-rentowe.

Pracownikom KGHM ponadto należy się również zwrot kosztów dojazdu do pracy, tzw. piórnikowe, czyli dofinansowanie wyprawki szkolnej dla dzieci, jak również codzienny posiłek regeneracyjny.

Ile zarabia górnik dołowy

Mówi się, że górnicy zarabiają o kilka tysięcy złotych więcej niż inne osoby wykonujące zawody, w których ryzykuje się życiem i zdrowiem. Prawda jest jednak taka, że pensje górników zależą od wieku czynników: miejsca pracy, specjalizacji, stażu, czy doświadczenia.

Z danych opublikowanych przez Związek Zawodowy Pracowników Dołowych wynika, że pracownicy Kompanii Węglowej nie zarabiają wcale tak mało. W zestawieniu podawane są pensje łącznie z wszystkimi dodatkami. Zwykły robotnik otrzymuje 7,5 tys. miesięcznie, technik górnik lub inżynier 9,1 tys. zł. Kopalniana administracja średnio zarabia 5,4 tys. zł. A niewiele mniej płacone ma palacz w elektrociepłowni - 4,7 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażnik miejski? Wynagrodzenia lokalnych funkcjonariuszy w największych miastach Polski
  2. Ile zarabia bankier? Opłaca się rezygnować z tej pracy dla posady w rządzie?
  3. Ile zarabia neurochirurg w Warszawie? Lepiej sprowadzić się do stolicy
  4. Ile zarabia wizażystka na planie filmowym? Dla niektórych to praca marzeń
  5. Ile zarabia lakiernik? Ten zawód wymaga wyjątkowych kompetencji
Następny artykuł