Ile zarabia fotograf w Polsce? Opłaca się robić zdjęcia na ślubach

Ile zarabia fotograf w Polsce? Opłaca się robić zdjęcia na ślubach Źródło: YouTube

Ile zarabia fotograf w Polsce? Rynek fotografii w Polsce jest coraz obszerniejszy, szczególnie w segmencie ślubnym. Fotografowanie to popularna pasja, a przemienienie jej we własny interes jest również częstym pomysłem. Jak ustaliliśmy, branża fotograficzna jest szansą na całkiem pokaźne zarobki. Ile zarabia fotograf ślubny lub specjalista od zdjęć modowych kreacji?

Ile zarabia fotograf w Polsce?

Ile zarabia fotograf weselny? Wedle informacji i statystyk dostępnych na różnych serwisach, średnią zarobków w tej branży można określić w okolicach 3000 zł za obsługę pojedynczej uroczystości. Rynek jest naprawdę obszerny i istnieje luka jeśli chodzi o fachowców - rocznie w Polsce zawierane jest blisko dwieście tysięcy ślubów. Co dziesiąty fotograf w skali kraju inkasuje powyżej czterech tysięcy złotych za ślub.

Inaczej sprawa ma się z fotografią mody. Zawodowcy niejednokrotnie stawiają va banque, inwestując wszystkie oszczędności i biorąc pożyczki na bardzo drogi sprzęt. Do tego trudność sprawia zaklęty krąg staży, asystur i niepłatnych zleceń przyjmowanych po to, by poszerzyć niezbędne dla osiągnięcia sukcesu profesjonalne portfolio. Jednak jeżeli wytrwamy w dążeniu do swego celu, czekają nas szerokie perspektywy i wysokie zarobki.

Ile zarabia fotograf ślubny? Lukratywna branża potrzebuje fachowców

Statystycznie największa liczba fotografów ślubnych bierze do dwudziestu zleceń rocznie. Przekroczenie granicy pięćdziesięciu zleceń rocznie - czyli około czterech miesięcznie - jest bardzo trudne. Wymaga to niezwykłych umiejętności w kwestiach planowania, marketingu oraz organizacji własnej pracy. Policzmy więc - "średniak" biorący jedno zlecenie miesięcznie może liczyć na trzy tysiące złotych.

Ile zarabia fotograf dokładający większych starań? Inwestując w sprzęt oraz kwalifikacje, a także ogłaszając się w specjalistycznych portalach weselnych, promując się na reklamach outdoorowych czy w prasie, możemy liczyć na dwa razy więcej zleceń. Jak łatwo obliczyć, daje to zdolnemu i obrotnemu fotografowi zarobki rzędu sześciu-ośmiu tysięcy złotych miesięcznie, co jest niewątpliwie magnesem dla starających się o swoje miejsce w tej profesji.

Krótka "wycieczka" po najpopularniejszym serwisie ogłoszeniowym dla organizatorów wesel daje do zrozumienia, że stawki różnicują się też znacznie w zależności od ilości oferowanych usług dodatkowych. Przykładowo, pewien fotograf ślubny oferuje pakiet, w którym oprócz klasycznych zdjęć za cztery tysiące oferuje także wideorelację oraz modne ostatnio zdjęcia z drona. Taki zestaw wycenił na sześć tysięcy złotych. Powyżej tej kwoty zaczyna się rynek luksusowy. Tutaj ciężko już ustalić progi zarobkowe, jednak wydaje się, że zawodowcy inkasujący za swoje usługi więcej niż dziesięć tysięcy złotych, to górny "margines".

Ile zarabia fotograf mody?

Sytuacja w branży fotografii mody w Polsce zmieniła się wraz z rozkwitem popularności mediów społecznościowych. Zamiast jednej dużej sesji dla branżowej prasy, agencje częściej decydują się na szereg mniejszych zleceń wykorzystujących bardziej naturalną, "codzienną" aranżację bez kosztownych scenografii. Wprowadziło to spore zamieszanie w stawkach, gdyż coraz ciężej jest ocenić wagę tradycyjnej publikacji na papierze - jest ona wciąż uważana za wyznacznik prestiżu, jednak niektórzy klienci obniżają mocno stawki sesji do magazynów, zasłaniając się większą popularnością social mediów. Magazyny o przeciętnym obrocie oraz niewielkie marki oferują fotografom modowym podobne stawki co rynek ślubny - 2500 do 3000 złotych za okładkę, lookbook czy sesję. Jeśli wyrobimy sobie renomę i rozgłos, możemy żądać od małych klientów 4000 złotych za zlecenie, a od olbrzymów nawet piętnaście tysięcy i w górę. Jak widać, stawka w tej grze jest dość wysoka - stąd niełatwo jest się przebić.

Podsumowując, prowadzenie własnego atelier specjalizującego się w fotografii weselnej czy modowej może być bardzo udanym przedsięwzięciem. Trzeba liczyć się z ryzykiem, szczególnie dużym w branży fashion, ale jeżeli wypromujemy się odpowiednio i nastawimy na duże obłożenie pracą możemy zarobić tyle co menedżer w dużej firmie, oddając się jednocześnie swojej pasji -  jeśli jest nią fotografia. Zapotrzebowanie nie jest jeszcze spełnione, zatem pytanie ile zarabia fotograf w Polsce najpewniej pozostanie jeszcze długi czas otwarte.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Ile zarabia przedstawiciel handlowy Eurocash, a ile w budowlance?
  2. Ile zarabia kosmetyczka w Warszawie? W stolicy zarabia się najwięcej
  3. Ile zarabia kierowca Ubera w Warszawie? Polacy nie są zbyt chętni do tej pracy
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News