Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać?

Ile zarabia elektryk po technikum? Czy w Polsce można się z tego utrzymać? Źródło: Pixabay.com

Ile zarabia elektryk? Czym się zajmuje? To przecież nie tylko podłączanie prądu w gniazdkach, czy naprawianie światła. W dzisiejszych czasach, gdzie mamy wolny przepływ usług i ludzi w Unii Europejskiej, elektrycy coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę. Czy w Polsce jest tak źle z pracą, że muszą emigrować za lepszym wynagrodzeniem?

Ile zarabia elektryk? Czym się zajmuje i czy dostaje godziwe wynagrodzenie na swoją pracę? Uwzględniając specyfikę jego zawodu, często pracę z narażaniem życia, w niebezpiecznych warunkach lub na wysokościach, możemy określać jego pracę jako niebezpieczną.

Portale internetowe oraz agencje pracy pękają w szwach od ogłoszeń szukających elektryków do pracy. Jednak chętnych wciąż brakuje, a wakaty pozostają wakatami. Czy to kwestia wysokości wynagrodzenia, czy braku wykwalifikowanych fachowców?

Ile zarabia elektryk w Polsce

Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnie miesięczne wynagrodzenie elektryka wynosi ok. 4300 zł brutto. Przy umowie o pracę oznacza to, że do jego kieszeni lub na konto trafi mniej więcej 3 tys. zł. Najlepiej oczywiście zarabia się w Warszawie i całym województwie mazowieckim, tam przeciętna pensja wynosi więcej niż 5 tys., najmniej w warmińsko-mazurskim, bo tylko 3,5 tys. zł. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że mediana zarobków wynosi 3318 zł, co oznacza, że dokładnie połowa elektryków zarabia mniej, a druga połowa - więcej. Średnie zarobki oscylują w przedziale między 2600, a 4500 zł. 

Wynagrodzenie elektryków jest większe od najniższej krajowej, ale i tak mniejsze, niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Z wymieniowych wyżej powodów coraz więcej elektryków decyduje się na wyjazd z Polski i szukanie pracy w innych krajach europejskich. W Niemczech średnie wynagrodzenie elektryka wynosi około 2 tys. euro brutto, co w przeliczeniu daje ponad 6 tys. zł. Różnica jest zauważalna, nawet po odjęciu kosztów życia w droższym państwie niż Polska, zarobki wydają się interesujące.

Ile zarabia elektryk po technikum

Aby zostać elektrykiem, najłatwiej zdecydować się na wybór danej ścieżki kariery już w szkole średniej. Technika i szkoły zawodowe od lat proponują uczniom profile kierunkujące właśnie w stronę zawodu elektryka. Młodzi ludzie wybierają najczęściej licea, potem studia, nie zastanawiając się, że zawód, który od razu może przynieść im zarobki, czeka tuż za rogiem - w szkole zawodowej.

Kończąc taką szkołę średnią uczniowie muszą zdać zarówno egzamin zawodowy, jak i maturę (w "zawodówkach" opcjonalnie). Fach mają już w rękach, teraz wystarczy zdobyć doświadczenie. Bez niego nie ma co liczyć na wygórowane wymagania finansowe. 

Zaczynając swoją karierę, elektryk może liczyć na 10-15 zł na godzinę, doświadczony elektryk może liczyć na 20 zł/h. Różnice w zarobkach są oczywiście uwarunkowane doświadczeniem. Bez niego w każdym zawodzie będzie się zarabiać najmniej. Jednak od czegoś trzeba zacząć.

Ile zarabia elektryk samochodowy

W 2017 roku wynagrodzenie elektromechanika samochodowego wynosiło ok. 4300 zł brutto. Zawód taki można zdobyć zarówno po ukończeniu technikum o odpowiednim profilu, jak i w trakcie studiów inżynierskich.

Elektromechanik, w wielkim skrócie, zajmuje się obsługą urządzeń diagnostycznych oraz diagnozowaniem i naprawą usterek. Najczęściej pracują oni w stacjach obsługi i kontroli pojazdów.

Ponad 25% pracowników takiej profesji zarabia ponad 5400 zł, a zarobki najlepszych mogą przekroczyć 8 tys. Te kwoty wydają się kuszące prawda? Jednak jak w większości branży ukierunkowanie na daną dziedzinę jest bardzo ważne, a doświadczenie zdobywane przez lata przekłada się na wysokość zarobków.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia strażak? Czy warto spełniać dziecięce marzenia?
  2. Ile zarabia psycholog? Czy „lekarze duszy” są dobrze wynagradzani?
  3. Ile zarabia pilot? Te kwoty mogą zwalić z nóg
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News