Ile zarabia Andrzej Duda? Opadną Wam szczęki

Ile zarabia Andrzej Duda? Opadną Wam szczęki Źródło: fot. Twitter

Kwestia finansów w sprawach publicznych zawsze budzi emocje, szczególnie jeśli dotyczy czołowych polityków i tego ile zarabiają. Niektóre kwoty potrafią zaskoczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o wynagrodzenie europosłów, a także... prezydenta. Opadną Wam szczęki z ważenia.

Andrzej Duda jest jednym z najpopularniejszych polskich polityków. Obok Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska jest twarzą, którą kojarzy każdy Polak. Wysokość zarobków osób na stanowiskach państwowych jest informacją publiczną, w związku z czym każdy obywatel ma prawo żądać do niej dostępu. Bardzo chętnie z tej możliwości korzystają media, publikując informacje związane z oświadczeniami majątkowymi polityków i w ten sposób wypełniając swoją rolę kontrolowania działalności najważniejszych osób w państwie.

Ile zarabia Andrzej Duda?

Według dostępnych informacji Andrzej Duda miesięcznie otrzymuje ok. 20 tys. złotych, co w ciągu roku daje ok. 240 tys. To ogromna suma, biorąc pod uwagę, że średnia krajowa ledwie przekracza 3 tys. zł. Co więcej, już wcześniej jako europoseł Andrzej Duda otrzymywał bardzo ładną kwotę co miesiąc, mianowicie - 8 tys. euro, co w przeliczeniu na polską walutę dawało mu 32 tys. zł. dochodu. Co ciekawe, prezydencka emerytura również jest imponująca, ponieważ wynosi powyżej 6 tys. zł. Przypominamy, że kadencja Andrzeja Dudy zaczęła się 6 sierpnia 2015 roku i potrwa do 2020 r. Wciąż trwają spekulacje dotyczące tego, czy będzie ponownie kandydował i czy w takiej sytuacji zostanie wybrany ponownie. W takim wypadku będzie można powiedzieć, że w ciągu 10 lat prezydentury zarobił 2 mln 400 tys. złotych. Byli prezydenci bardzo często zarabiają udzielając wykładów na znanych uczelniach i konferencjach. Dobrym przykładem może być postać Lecha Wałęsy, który w jednym z wywiadów przyznał się do tego, że za jedno wystąpienie za granicą jest w stanie otrzymać wynagrodzenie w wysokości nawet 340 tys. zł. Być może Andrzej Duda zdecyduje się kiedyś na to samo - na biedę zdecydowanie nie będzie mógł narzekać.Najlepsze newsy dnia:

  1. Policja bierze się za posłów opozycji! To nie żart, zaczyna się
  2. Kaczyński zdecydował się odejść z polityki? Wyznaczył następcę
  3. Czy nowa okładka jest plagiatem
  4. Skrajnie zagłodził psa
Andrzej Duda Fot. Flickr Andrzej Duda Prezydent RP Andrzej Duda prezentuje swój projekt na konferencji prasowej. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP   Następny artykuł