Różnice cen tych samych produktów w różnych krajach bywają czasami kolosalne. Tym razem dziennikarze zdecydowali się porównać ofertę popularnego Lidla obowiązującą w Polsce oraz Niemczech. Szczegóły analizy zdecydowanie mogą zaskoczyć.

Jak wynika z zestawienia, Polacy płacą często za te same produkty nieco więcej niż Niemcy. Największą różnicę odnotowano w przypadku ceny kuchenki elektrycznej, która w naszym kraju kosztuje ok. 14 zł więcej niż za zachodnią granicą. Obywatele Niemiec muszą jednak zapłacić więcej na przykład za toster, czy czajnik elektryczny, a różnica wynosi w tym przypadku ok. 8 zł.

Co najbardziej istotne, Polacy zarabiają jednak zdecydowanie mniej niż Niemcy. Średnia pensja w naszym kraju jest bowiem ponad 3 razy niższa od tej wyliczonej na chwilę obecną za zachodnią granicą.

– Podstawą kształtowania cen są warunki na danym rynku, m.in. popyt i podaż, koszty transportu do danego kraju, koszty magazynowania, wysokość VAT-u, różnice w kursach walut, gusta i preferencje konsumentów (…) Ceny poszczególnych produktów są ustalane indywidualnie przez spółki narodowe Lidl, będące autonomicznymi podmiotami – skomentowała różnice cen Aleksandra Robaszkiewicz, PR Manager Lidl Polska. Większość krajowych konsumentów uważa je jednak za niesprawiedliwe.

Jakie wykształcenie ma Petru? Zaskakujące! 10 interesujących faktów z jego życia

 

...

Zobacz również