Prawdziwy kościelny cennik w końcu ujawniony. Księża podali konkrety

Prawdziwy kościelny cennik w końcu ujawniony. Księża podali konkrety Źródło: unsplash.com

Ile za kolędę? Tuż po świętach księża wraz z ministrantami odwiedzają każdy dom, aby napełnić go łaską Jezusa Chrystusa na nadchodzący rok. Zazwyczaj mieszkańcy domostwa ofiarowują duchownemu "kopertę". Ile pieniędzy powinno się w niej znaleźć?

Ile za kolędę - już wszystko wiadomo. Tuż przed wizytą księdza borykamy się z problemem, jak dużą ofiarę włożyć do koperty. Okazuje się, że księża mają swój cennik.

Ile za kolędę? Jedna z parafii jasno określiła swoje żądania

Ksiądz kanonik Piotr Siołkowski, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Czernikowie koło Torunia, postanowił ułatwić życie parafianom. Podczas kolędy 2019/2020 podał dokładną kwotę, którą spodziewa się znaleźć w kopercie. Cennik obejmuje tylko tę parafię, lecz w innych okręgach w Polsce jest podobnie. Nie jest też tajemnicą, że rodziny mocniej zaangażowane w Kościół dają większe ofiary. Na wsiach ofiara rodziny wynosi ok. 30 zł, w miastach ok. 50 zł.

- Ofiary złożone na kolędzie przeznaczone na opłacenie corocznych naszych powinności parafialnych: Ubezpieczenie kościoła i obiektów parafialnych; Seminarium Duchowne, Kuria Diecezjalna i Dom Księży Emerytów. Pozostałe ofiary kolędowe zostaną przeznaczone w 2020 roku na jeden cel - wymianę dachu na salach parafialnych. Gdyby każda rodzina wierząca naszej Parafii złożyła na kolędzie przynajmniej 50 zł – to wystarczy i na opłaty parafialne, i na dach na salkach. Proszę o dar od każdej rodziny - brzmi oświadczenie na stronie parafii.

Stała, narzucona kwota to dobre rozwiązanie? Nie brakuje głosów oburzenia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Parafianie są podzieleni - jedni są zadowoleni, że ksiądz zdecydował się na jedną, stałą kwotę obowiązującą każdą rodzinę i nie muszą się już martwić, czy włożą do środka za mało pieniędzy. Inni nie są z tego usatysfakcjonowani. Uważają, że i tak dają sporą ofiarę na kościelnych mszach, a oprócz tego w parafii żyją starsze z osoby z bardzo trudną sytuacją materialną. Co w ich przypadku? Czy będą na tzw. "cenzurowanym", czy też ksiądz okaże się ludzkim podejściem?

Dzisiaj grzeje: 1. Bliźniacy z popularnego programu telewizyjnego znalezieni martwi. Wspólnie popełnili samobójstwo
2. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media

- Kiedy ta obłuda się skończy? Kiedy będą płacić podatki? Te pieniądze powinny trafić do potrzebujących - mieszkańcy w internetowej dyskusji nie kryją oburzenia. Boli ich to, że księża są zwolnieni z podatków i spora część sum zebranych podczas mszy czy z kolędy idzie na "cele duchowne". Parafianie uważają, że Kościół powinien wyciągnąć rękę do potrzebujących, a póki co wyciąga ręce głównie po ich pieniądze.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Zakupy w Biedronce ZA DARMO! Wystarczy zrobić jedną rzecz
  3. Lekarze rozkładają ręce. Choroba Dody wymknęła się spod kontroli
  4. Pies w niesamowity sposób zatrzymał groźnego przestępcę. Nagranie ścina z nóg, obejrzało je ponad 5 milionów osób
  5. Żałobnikom z przerażenia stanęły serca. Podczas pogrzebu z trumny wydobyły się słowa, które zapamiętają na zawsze

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News