Ile razy Adam Małysz stawał na podium? Zapisał się w historii rekordów

Ile razy Adam Małysz stawał na podium? Zapisał się w historii rekordów Źródło: Wikimedia Commons/Tadeusz Mieczyński

Ile razy Adam Małysz stawał na podium? Najbardziej znany polski skoczek narciarski jest prawdziwym rekordzistą. Znamy dokładne statystyki odnośnie jego dokonań.

Ile razy Adam Małysz stawał na podium? Czy Kamil Stoch depcze mu po piętach? Jeśli następca Adama Małysza utrzyma swoją aktualną formę, jest bardzo możliwe, że zostanie nowym polskim rekordzistą. Póki co to zawodnik z Wisły ma na swoim koncie powalającą liczbę zwycięstw.

Ile razy Adam Małysz wygrywał Turniej Czterech Skoczni

18 lat temu, 4 stycznia 2001 roku, Małysz był pierwszym Polakiem, który zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. Było to bardzo pamiętne wydarzenie, które do dziś rzewnie wspominają najwierniejsi fani. Konkurował wtedy z Jane Ahonenem, który ostatecznie wylądował na drugim miejscu. Ahonen był w równie dobrej formie, jednak warunki atmosferyczne nie dawały dużego pola do popisu, a wręcz utrudniały przekroczenie magicznej granicy 100 m. W drugiej serii Małysz oddał historyczny skok o długości 118,5 m, co tylko utwierdziło jego pozycję w klasyfikacji generalnej. Przez kolejne 10 lat skoczek coraz częściej pokazywał na co go stać.

Ile razy Adam Małysz stawał na podium

"Orzeł z Wisły" w swojej karierze stawał na podium prawie 100 razy. Liczba ta wynosi dokładnie 92. W Pucharze Świata 26 razy został odznaczony brązem, a 27 razy srebrem. Złotych medali było zdecydowanie więcej - aż 39. Dla porównania, do tej pory Stochowi udało się zdobyć podium 43 razy, z czego 21 medali było złotych.

Innym wielkim osiągnięciem dla skoczka z Wisły było zdobycie w swojej karierze 4 Kryształowych Kul. Jest jedną z dwóch osób w sportowym światku, które mogą się pochwalić czymś takim. Zachwycające jest szczególnie to, że pierwsze 3 Kryształowe Kule zdobył ciągiem - pierwszą w sezonie 2000/2001, a następne dwie rok po roku. Ostatnią, czwartą Kulę wręczono mu dopiero w sezonie 2006/2007.

To nie wszystko - Małysz to rekordzista w skokach - zaliczył ponad 100 skoków na odległość powyżej 200 m. Kryształowe Kule, medale i inne pamiątki z zawodów można zobaczyć w muzeum jego imienia w rodzinnym miejscu, Wiśle.

Źródło: TVN

Następny artykuł