Ile powinno się spać? To zależy od wieku

Ile powinno się spać? To zależy od wieku Źródło: pixabay.com/Wokandapix

Ile powinno się spać? W różnym wieku normy te się zmieniają, nastolatek potrzebuje dużo mniej snu, niż senior lub noworodek. Przyjęło się, że najzdrowiej jest spać osiem godzin dziennie, ale czy to prawda? Ważna jest także jakość snu, nie tylko liczba przespanych minut czy godzin.

Ile powinno się spać, żeby być wypoczętym i gotowym do działania? Eksperci ostrzegają, że spanie 8 godzin dziennie może nie wystarczyć, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Ile godzin powinno się spać? Sposoby na lepszy sen

Statystycznie człowiek przesypia około 20 lat swojego życia. Dużo, prawda? Zadbajmy, aby ten czas wykorzystać jak najefektywniej. Po co w ogóle śpimy, jakie procesy zachodzą w naszym organizmie? Sen pozytywnie wpływa na procesy fizyczne oraz psychiczne, odpręża, regeneruje, pomaga oczyścić mózg z toksyn. Dbając o sen, dbamy o nasze zdrowie i rozwój umysłu, właśnie dlatego sen w najmłodszych latach jest najważniejszy, nie powinien być zaburzany. 

 - Aby zasnąć, potrzebujesz trzech rzeczy: sypialni sprzyjającej zasypianiu, zrelaksowanego ciała i co najważniejsze, spokojnego umysłu. Musisz znaleźć to, co na ciebie działa. Może to być ciepła kąpiel, herbata rumiankowa, aromaterapia czy słuchanie Pink Floyd - mówi dr Neil Stanley. 

Co więc zrobić, żeby nasz sen lepiej spełniał swoją funkcję? Dobry materac oraz ciemne pomieszczenie to oczywiście podstawa, jednak nie zawsze niej pamiętamy. Równie ważną rzeczą jest to, co robimy przed pójściem do łóżka.

Dużo niebieskiego światła może skutecznie zaburzać nasz sen i sprawiać, że rano będziemy budzić się niewyspani. Dlatego dwie godziny przed snem odstaw telefon, komputer i telewizor. Na jakość snu wpływa też to, co jemy wieczorem, zły wpływ mają obfite, kaloryczne posiłki oraz alkohol

Ile powinno się spać w wieku 14 i 15 oraz powyżej 18 i 30 lat?

Noworodek potrzebuje aż osiemnastu godzin odpoczynku, sen jest podzielony na kilkudziesięciominutowe drzemki w ciągu doby. Dorośli śpią mniej, przeważnie jest to około sześciu godzin. Ich ciało i umysł mają mniejsze zapotrzebowanie na odpoczynek i są w stanie lepiej funkcjonować przez dłuższy okres bez drzemek.

Oto wytyczne, ile powinniśmy przesypiać na różnych etapach naszego życia:

 • 0-3 miesiące:  14-17 godzin,
 • 4-11 miesięcy:  12-15 godzin,
 • 1-2 lata: 11-14 godzin,
 • 3-5 lat:  10-13 godzin,
 • 6-13 lat:  9-11 godzin,
 • 14-17 lat: 8-10 godzin,
 • 18-25 lat: 7-8 godzin,
 • 26-64 lat:  7-9 godzin,
 • 65+:  7-8 godzin.

 - Gdy twoje dziecko wraca ze szkoły do domu i chce iść spać, nie powinieneś się dziwić. Nastolatkowie potrzebują więcej snu, ponieważ przechodzą okres dojrzewania. Co więcej, nastolatkowie powinni chodzić spać później niż dorośli, ponieważ mają inny rytm dobowy - dodaje ekspert.

 1. Co to jest Dzień Agugaga? Ta dziwna nazwa ma swój sens
 2. Marta Linkiewicz znów na Fame MMA. Kim jest kontrowersyjna celebrytka?
 3. Najdziwniejsze zawody świata. Chciałbyś mieć taką profesję?
 4. Zmiany w komunikacji miejskiej w lecie. Jak będzie kursować MPK i ZTM?
 5. Użytkownicy wykop.pl nagłośnili akt wandalizmu młodej instagramerki. Dziewczyna przeprasza
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News