Kiedy w mediach pojawiały się kolejno informacje o pomysłach dotyczących wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej, niewiele osób zastanawiało się, ile w rzeczywistości państwo musiałoby zapłacić za taki krok. Co zaskakujące, kwota ta okazać się może jeszcze wyższa niż w przypadku Wielkiej Brytanii i jest naprawdę zawrotna.

Brexit prawdopodobnie będzie kosztował Brytyjczyków około 60 miliardów euro. Można to i tak nazwać negocjacyjnym sukcesem, gdyż początkowo mówiono o kwocie 100 miliardów euro, a tamtejszy rząd odgrażał się, że nie zamierza zapłacić ani centa. Teraz za to politycy z Wysp próbują zejść z kosztami wystąpienia ze wspólnoty do 40 miliardów euro.

Warto zaznaczyć jednak, że wizja Brexitu już teraz bezpośrednio wpływa na sytuację finansową kraju. Ceny wciąż rosną, a zamieszanie w gospodarce narasta. Do kwoty ustalonej przez Unię Europejską trzeba więc doliczyć wpływ niepewnej przyszłości na budżet.

Jeżeli Polska ostatecznie chciałaby zdecydować się na wyjście ze wspólnoty, politycy unijni mogą zażądać od kraju zwrotu środków, które przez długie lata otrzymywaliśmy w ramach polityki integracji i spójności. Po odliczeniu tego, co państwo samo wpłaciło do wspólnego budżetu, musielibyśmy liczyć się z kwotą wysokości… ponad 82 miliardów euro, czyli około 350 mld złotych. Jest ona więc na tyle gigantyczna, że aż ciężko wyobrazić sobie, abyśmy bez większych konsekwencji mogli wygospodarować ją w jakikolwiek sposób z budżetu.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również