Ile pies ma zębów? Ich liczba zależy od jednego czynnika

Ile pies ma zębów? Ich liczba zależy od jednego czynnika Źródło: pxhere

Ile pies ma zębów, skoro często ma tak mały pyszczek? Okazuje się, że ich liczba wcale nie jest tak mała, jak mogłoby się wydawać. Nic więc dziwnego, że spożywanie posiłków wychodzi naszym czworonogom nadzwyczaj sprawnie. Warto zadbać o to, żeby mogły się one cieszyć swoim uzębieniem jak najdłużej.

Ile pies ma zębów, jeżeli człowiek posiada ich aż 32? Zastanawiają się ci, którzy troszczą się o stan zdrowia swoich zwierzaków. Są pewne normy w wyposażeniu psiego zgryzu, które warto znać, by stwierdzić, czy podopieczny rozwija się prawidłowo. 

Ile pies ma zębów? To zależne od fazy jego rozwoju

Szczeniaki przychodzą na świat bez żadnych zębów, dlatego na tym etapie życia nie są one w stanie przyjmować stałych pokarmów. Całkowicie polegają więc na bogatym w składniki odżywcze mleku swojej matki. Do 6-8 tygodnia u zwierzaka powinny wykształcić się już zęby mleczne, których powinno być łącznie 28: dwanaście siekaczy, cztery kły, dwanaście przedtrzonowców. Zęby te powinny wypaść, by ustąpić miejsca swoim stałym odpowiednikom. Tak jednak nie zawsze się dzieje i w momencie, gdy w żuchwie próbują pojawić się już nowe okazy, te stare wcale nie chcą ustąpić miejsca. Jest to zjawisko tzw. przetrzymania mleczaków. Z kolei dorosłe osobniki powinny posiadać aż 42 zęby: dwanaście siekaczy, cztery kły, szesnaście przedtrzonowców i dziesięć trzonowców.  

Nie należy przesadnie martwić się, gdy w porównaniu z innymi psami w podobnym stadium rozwoju, pies posiada mniej liczne uzębienie. Rozwój kości jest bowiem procesem zależnym od rasy pupila, przyjmuje się, że u małych psów szybciej pojawiają się te nieocenione pomoce w jedzeniu. Również stan żuchwy czworonoga w jego dalszym życiu jest w dużej mierze zdeterminowany przez genetykę, choć prawidłowa dieta także ma znaczenie. 

Gdy jednak po roku u psa nie pojawią się stałe zęby, należy zacząć się niepokoić. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy udać się do lekarza weterynarii, który zastosuje odpowiednią terapię lub rozwieje niepokojące wątpliwości. 

Prawidłowy zgryz u psa to ważna kwestia

To, w jaki sposób wygląda żuchwa czworonoga, także jest zdeterminowane przez rasę, ale można wskazać także czynniki środowiskowe, które mogą wpłynąć na nieprawidłowy rozwój tej części organizmu pupila. Wpływ mają także wyżej wspomniane przetrwałe mleczaki, dieta, a także to, czy pies bawi się jakimiś twardymi przedmiotami. Warto zatem zapewnić mu odpowiednie zabawki. 

Źródło: Psy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News