Ile pies chodzi w ciąży? Należy się dobrze przygotować

Ile pies chodzi w ciąży? Należy się dobrze przygotować Źródło: Pexels/Matthew Wells

Ile pies chodzi w ciąży? Ciąża u naszej psiny może być dla nas nie lada problemem. Radzimy jak dobrze się do tego przygotować?

Ile pies chodzi w ciąży? Musimy znać odpowiedź na to pytanie, żeby się odpowiednio przygotować. Jeśli nie będziemy przygotowani na psi poród, możemy mieć potem niemały problem.

Wśród psów jest znacznie inaczej niż u ludzi. Z reguły samice psów znoszą okres ciąży bezproblemowo i cały ten proces możemy przegapić. Nie każdy pies będzie w swoim zachowaniu przejawiał, że jest w ciąży. Pierwsze oznaki ciąży można zauważyć dopiero po około 4 tygodniach.

Ile pies chodzi w ciąży?

W trakcie ciąży pies powinien być pod ścisłą i regularną kontrolą weterynarza. Przeciętny czas trwania ciąży u zwierząt to od 59 do 65 dni, czyli około dwóch miesięcy — znacznie krócej od ludzi.

Pierwszy miesiąc będzie dla nas najmniej wymagający. Jest to dobry okres na konsultacje z lekarzem weterynarii, z którym ustalimy termin porodu. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak u człowieka — termin porodu nie jest w stu procentach pewny i możemy się spodziewać kilku dni pomyłki. Nie powinniśmy się jednak tym faktem niepokoić.

Drugi miesiąc będzie dla nas nieco trudniejszy. Musimy zadbać o inną dietę dla ciężarnego czworonoga. Dieta psa powinna zostać wzbogacona o więcej białka, które zawierają ser, jajka i mięso. Jeśli skonsultowaliśmy to z weterynarzem, możemy do jedzenia dorzucać tabletki z minerałami i witaminami. Ponadto musimy zwiększyć regularność posiłków i wielkość porcji o około 40%. Nie można jednak przesadzić, żeby psa nie utuczyć.

Obowiązkowo, samice w drugim miesiącu ciąży powinniśmy odrobaczyć i zaszczepić przeciwko chorobom zwierzęcym.

Najgorsze będą ostatnie tygodnie — bo mogą być dla psa bolesne. Pojawić się mogą objawy rzucawki, takie jak utrata koordynacji ruchowej czy drgawki. Powodem może być niedobór wapna w organizmie. Należy taką sytuację skonsultować z lekarzem, aby uniknąć tragicznych skutków.

Poród psa - co trzeba przygotować?

Zbliżający się poród poznamy po obniżeniu się temperatury ciała zwierzęcia — dlatego warto ją w ostatnich tygodniach ciąży regularnie sprawdzać. Musimy przygotować samicy legowisko z czystych ręczników i mieć w pogotowiu nożyczki do odcięcia pępowiny.

Źródło: Psy-Pies, wszystko o psach

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News