Ile oktaw ma Krzysztof Cugowski? Niesamowity talent

Ile oktaw ma Krzysztof Cugowski? Niesamowity talent Źródło: youtube.com/Radio Lublin

Ile oktaw ma Krzysztof Cugowski? Wokalista "Budki Suflera" podczas swojej kariery muzycznej słynął z niezwykłej barwy i skali swojego głosu. Artysta przez pokolenia inspirował młodszych artystów, a jego dziedzictwo na zawsze zapisało się w historii polskiej muzyki.

Ile oktaw ma Krzysztof Cugowski? Wokalista, który swoją wielką sławę zawdzięczał występom z "Budką Suflera" nigdy nie chciał rozmawiać na temat swojego głosu. Jego niesamowite umiejętności co prawda inspirowały pokolenia i stały się unikatowe, ale mimo to na temat jego postaci wciąż było wiele tajemnic.

Ile oktaw ma Krzysztof Cugowski?

Cugowski, który swoją wielką, muzyczną karierę zaczął w latach 80., jest istnym uosobieniem polskiego "rock'n'rolla". Współautor wielu hitów legendarnego zespołu stał się prawdziwym głosem swojego pokolenia i całej krajowej sceny muzycznej. Inspirował także wielu artystów, którzy nie mogli wyjść z podziwu, widząc, jakie warunki głosowe ma muzyk.

- Krzysztof Cugowski ma niesamowity głos, imponującą skalę. Dla niego pięciolinia się nie kończy. Żartowałam na próbie, że muszę się przy nim nie źle spinać. Jest jak polski Freddie Mercury. Świetnie wychodzą nam duety z „Wesołej wdówki” Lehara, czy z „Upiora w operze” Webera. - mówi piosenkarka Aleksandra Kurzak, która miała okazję występować z artystą.

Według wyliczeń, Cugowski musi mieć około 3 oktaw. Jest on tenorem, a trzecia oktawa jest właśnie tą, która najbardziej charakteryzuje ten styl śpiewania. Czwartą oktawą posługiwała się na przykład Violetta Villas, ale z całym szacunkiem do rockowego wokalisty, nie osiągnął on prawdopodobnie aż takich zdolności emisyjnych jak kultowa ikona polskiej sceny.

- Taki a nie inny poziom śpiewania zawdzięczam więc głównie swoim predyspozycjom. Moja skala głosu sięga dużo wyżej ponad górne C tenora i schodzi znacznie poniżej ogólnie przyjmowanej skali. Nie mam więc najmniejszych problemów z operowaniem w skali klasycznego tenora. Gdybym jednak trochę więcej pracował nad głosem, śpiewałbym znacznie lepiej. Zawsze byłem leniwy i brak ambicji niejednokrotnie komplikował mi życie - pisał sam Cugowski w swojej autobiografii

źródło: Forum.BudkaSuflera

Następny artykuł